Agrobiznes: wysokie plony dobre nie dla wszystkich

Miniony kwartał przyniósł mieszane nastroje na rynku rolnym oraz dla inwestujących w spółki powiązane z produkcją żywności.

Na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy wyraźnie spadła cena kukurydzy a kontrakty futures straciły na wartości -14,7%. Podczas gdy popyt wewnętrzny i zagraniczny na amerykańską kukurydzę spadł o 10% w ujęciu rocznym, klęska urodzaju i związane z nią wyższe o 28% r/r plony przyczyniły się do spadku cen i obniżenia siły nabywczej rolników. Z uwagi na duże zasiewy wywołane wysokimi cenami w 2012 r., wysokiej podaży należy oczekiwać również w innych regionach świata. Na tej fali niskich cen zyskiwać powinny walory spółek wykorzystujących kukurydzę, jako półprodukty w swojej działalności gospodarczej, takich jak Archer Daniels Midland lub Tyson Foods.

W przypadku pszenicy, kontrakty futures zyskały +3,85% w III kwartale , choć w okresie lipiec - sierpień zanotowały 9,3 procentowy spadek. Pomimo hossy na amerykańskim rynku akcji, różnie zachowywały się spółki z branży rolnej i producenci nawozów sztucznych. Wyraźnie traciły na wartości walory producentów
potasu i nawozów potasowych. Akcje Mosaic Company spadły o -18,9% w III kwartale 2013 r., zaś akcje Potash Corp. były w analogicznym okresie -17,7% pod kreską.

Znacznie mniej, bo o 3,3% potaniały akcje CF Industries, drugiego na świecie producenta nawozów azotowych. Bycze nastroje były widoczne na walorach Bunge Ltd (+7,7%), zajmującego się przetwórstwem żywności i roślin oleistych, oraz Monsanto (+7,36%), producenta genetycznie modyfikowanych nasion i pestycydów.

Wartość indeksu Global Agriculture Prod MSCI Ishares w III kwartale pomimo okresu spadków w pierwszej jego połowie oraz wzrostów w drugiej, pozostała praktycznie bez zmian.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFI

Interesują Cię bieżące informacje o rynku agrobiznes?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami ekspertów na temat bieżącej sytuacji i perspektyw rynku agrobiznes.

Komentarze rynku agrobiznes