Bieżąca sytuacja na rynku złota, luty 2013

Ostatnie dni przyniosły gwałtowne spadki ceny złota. W dniu 20 lutego oznaki kapitulacji były wszechobecne: złoto zanotowało najniższy wskaźnik wyprzedania dziennego RSI w ciągu ostatnich 10 lat a ETF spółek wydobywających metale szlachetne zanotował dwunasty z rzędu (sic!) dzień spadków – zdarzenie, które statystycznie powinno się mieć miejsce raz na ponad 4000 sesji giełdowych, czyli raz na 16 lat.

Zidentyfikowanie na bieżąco źródeł podaży jest oczywiście bardzo trudne, lecz można pokusić się o diagnozę tego, co się stało. Wpływ na sytuację na rynku miało najprawdopodobniej otwarcie przez fundusze inwestycyjne w USA znacznej liczby krótkich pozycji na rynku futures. Według ostatniego raportu o pozycjonowaniu na amerykańskim rynku futures liczba pozycji krótkich utrzymywanych przez fundusze inwestycyjne (Money Managers) osiągnęła poziom najwyższy od ponad roku. Wzrost stanowił równowartość 1,3 mln uncji - także najwięcej od co najmniej roku. Jest to wartość znacząca - tygodniowe wydobycie złota wynosi ok. 1,6 mln uncji. Dobrą wieścią jest to, że fundusze zajmując tego typu pozycje mają stosunkowo krótką perspektywę - od kilku dni do kilku tygodni. Kiedy uznają, że potencjał spadkowy się wyczerpuje, muszą zamknąć krótkie pozycje, co powoduje wzrost cen złota.

Fundamentalnie na rynku zakupów kruszcu nic się w ostatnich tygodniach nie zmieniło – w świecie ujemnych lub zerowych realnych stóp procentowych banki centralne wymieniają nisko oprocentowane obligacje rządów krajów rozwiniętych na złoto w tempie najszybszym od połowy lat 60-tych XX wieku. Chiny w grudniu sprowadziły rekordowe ilości kruszcu przez Hongkong, a zakupy złota w Indiach pozostają wysokie. Inwestorzy lokujący środki w funduszach typu ETF utrzymali nerwy na wodzy i w ciągu ostatnich 2 tygodni sprzedali zaledwie 0,5% zasobów kruszcu.

Tak długo, jak złoto pozostaje kilka procent ponad silnym wsparciem na poziomie 1525 USD/oz, wciąż pozostajemy w rynku byka. Wszystkim inwestorom znane jest powiedzenie – „kupuj, gdy leje się krew”. Na rynku metali szlachetnych nastał właśnie taki moment.

Maciej Kołodziejczyk
Zarządzający Funduszem

Interesują Cię bieżące komentarze o rynku złota?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku metali szlachetnych.

Komentarze rynku złota

NAJNOWSZE I ARCHIWALNE RAPORTY O RYNKU ZŁOTA

Złoto - raport rynkowy, jesień 2016
Złoto - raport rynkowy, wiosna 2016
Złoto - raport rynkowy, jesień 2015
Złoto - raport rynkowy, wiosna 2015
Złoto - raport rynkowy, jesień 2014
Złoto - raport rynkowy, wiosna 2014
Złoto - raport rynkowy, jesień 2013
Złoto - raport rynkowy, wiosna 2013
Złoto - raport rynkowy, jesień 2012
Złoto - raport rynkowy, wiosna 2012
Złoto - raport rynkowy, jesień 2011
Złoto - raport rynkowy, wiosna 2011
Złoto - raport rynkowy, jesień 2010
Złoto - raport rynkowy, jesień 2009
Złoto - raport rynkowy, lato 2009