Brazylia: gospodarcza perła Ameryki Łacińskiej

PODSUMOWANIE

Brazylia, obok Meksyku, to najbardziej obiecujący ekonomicznie rynek Ameryki Łacińskiej. Na jego korzyść przemawia młode społeczeństwo, silny rynek wewnętrzny i bogactwo surowców naturalnych. Perspektywa dwóch wielkich imprez sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej dodatkowo mogą przyczynić się do sukcesu ekonomicznego tego kraju. I nie chodzi tu tylko o inwestycje infrastrukturalne sfinansowane z gigantycznych rezerw walutowych Brazylii, lecz również o promocję na arenie międzynarodowej, co pozwoli zwiększyć napływ środków z BIZ (bezpośrednich inwestycji zagranicznych), jak i z turystyki.

Bolączką Brazylii jest bez wątpienia wciąż wysokie rozwarstwienie społeczne, słabo rozwinięta infrastruktura oraz niski poziom edukacji ludności. Są to jednak powszechne problemy krajów rozwijających się, a Brazylia nie jest tutaj wyjątkiem. Fundamenty przemawiają jednak na korzyść tego kraju i dają mu szansę na cud gospodarczy podobny do tego, jaki obserwujemy już od wielu lat w Chinach.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących