Brazylia - jeden z dziesięciu najtańszych rynków na świecie

Gospodarka Brazylii jest w stanie zastoju – w IV kwartale 2014 PKB wzrósł zaledwie o 0,3% w ujęciu kwartalnym, a w ujęciu rocznym spadł o 0,3%. Prognozy wzrostu na obecny rok są niezbyt optymistyczne –gospodarka ma się skurczyć o ok. 0,9%. Odczyty wskaźników PMI za kwiecień były najgorsze od marca 2009 (wskaźnik sektora wytwórczego) oraz kwietnia 2009 (wskaźnik sektora usług) i wyniosły odpowiednio 46,0 oraz 44,2. W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła inflacja – z 6,4% na koniec 2014r. do 8,2% w kwietniu br. Bank centralny stara się tej sytuacji przeciwdziałać podnosząc stopy procentowe – w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły one o dwa punkty procentowe – szybciej niż wzrost stopy inflacji.

Jednym z powodów obecnej sytuacji ekonomicznej są cięcia wydatków i podwyżki podatków wprowadzone na początku bieżącego roku. Działania te objęły między innymi zmniejszenie częsci zasiłków oraz podwyższenie podatków od transakcji finansowych, kosmetyków, paliw oraz produktów z importu. Celem tych zabiegów jest podreperowanie finansów państwa i zapobieżenie utracie ratingu inwestycyjnego. Racjonalizację finansów państwa na samym początku drugiej kadencji prezydent Rousseff należy odebrać pozytywnie – pozwoli ona na zbudowanie bazy do wzrostów na kolejne 4 lata jej kadencji. Agencja ratingowa Standard&Poors, która w zeszłym roku obniżyła rating Brazylii do najniższego poziomu inwestycyjnego, niedawno utrzymała go na niezmienionym poziomie i podtrzymała neutralne nastawienie.

Lepszą przyszłość zdaje się dyskontować indeks giełdy brazylijskiej – Bovespa, który w ciągu pierwszych 4 miesięcy roku wzrósł o 12,4%. Na pierwszy rzut oka wyceny nie są zachęcające – wskaźnik ceny do zysku za ostatnie 4 kwartały wyniósł 34,3, lecz jest to w znacznym stopniu spowodowane jednorazowymi czynnikami. Przykładowo – potentat naftowy Petrobras, w związku ze spadkiem cen ropy naftowej, dokonał w IV kw. ubiegłego roku odpisów kosztów nadzwyczajnych równych sumie zysków z 2012 i 2013 roku. Posługując się wskaźnikiem C/Z Shillera (cena odniesiona do średnich dziesięcioletnich zysków), Brazylia jest jednym z dziesięciu najtańszych rynków na świecie.

Pomimo nienajlepszych ostatnio notowań wskaźników ekonomicznych, inwestycje w brazylijski rynek akcji mogą dać satysfakcjonujące zyski w najbliższych kwartałach. Połączenie względnej taniości, efektów reform budżetowych oraz potencjału największej gospodarki Ameryki Łacińskiej powinno dać pozytywne efekty.

Maciej Kołodziejczyk
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących

Kup fundusze inwestujące na rynku brazylijskim. Teraz 0% opłat!

Investor BRIC

Kup fundusz

Investor Ameryka Łacińska

Kup fundusz

Investor Zrównoważony Rynków Wschodzących

Kup fundusz