Budżet zza Oceanu wsparciem dla akcji

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W centrum uwagi ubiegłego tygodnia było przyjęcie przez amerykański Senat przyszłorocznego budżetu, zgodnie z założeniami Izby Reprezentantów. Projekt zakłada wzrost deficytu przy jednoczesnym obniżeniu subsydiów związanych z Obamacare, otwierając tym samym drogę do dalszych prac nad dyskutowanym obecnie planem cięć podatkowych. Wyraźnie wpłynęło to na spadek awersji do ryzyka wysyłając amerykańskie indeksy na historyczne szczyty podczas czwartkowych i piątkowych notowań.

W całym tygodniu amerykański S&P500 zyskał 0,88%, a przemysłowy Dow Jones był wyżej o 2,04%. Umocnił się także dolar, co może częściowo tłumaczyć relatywny słabszy tygodniowy wynik technologicznego NASDAQ (wzrósł o 0,36%). Wzrost oczekiwań na większy impuls fiskalny w USA przełożył się na wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej dochodowości. Rynek obecnie dyskontuje grudniową podwyżkę Fed funds w blisko 84-procentach.

Słabsze nastroje panowały w strefie euro, STOXX Europe 600 zamknął się 0,31% pod kreską, na niezmienionym poziomie tydzień skończył niemiecki DAX, podczas gdy francuski CAC40 wzrósł o 0,39%.

Po pewnym uspokojeniu rynkowych nastrojów wokół sytuacji w Hiszpanii temat ten pozostaje w centrum uwagi europejskich rynków. W miniony weekend rząd Hiszpanii wezwał Senat do zatwierdzenia możliwości odwołania przez rząd samorządu Katalonii i tymczasowego przejęcia przez Madryt władzy w regionie, w związku z łamaniem prawa przez katalońskie władze w kwestii referendum niepodległościowego. Bieżący tydzień może obfitować w przełomowe wydarzenia dotyczące przyszłości tego autonomicznego regionu.

Mocniejszy dolar negatywnie wpłynął na sentyment w segmencie akcji na rynkach wschodzących, indeks MSCI EM dedykowany tej klasie aktywów spadł o 0,55%, podczas gdy MSCI World skupiający indeksy rynków rozwiniętych zyskał 0,39%.

Kiepskie nastroje panowały w Warszawie, indeks największych spółek WIG20 spadł o 2,48%. Słabo radziły sobie także mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (-2,36%) i sWIG80 (-3,07%).

Spośród pozostałych rynków rozwijających pozytywnie w ostatnim tygodniu wyróżniała się Turcja (XU100 +2,13%). Na minusie z kolei tydzień kończyła Rosja (dolarowy RTS -1,8%) i Brazylia (Ibovespa -0,78%).

Agencja S&P pozostawiła w piątek bez zmian ocenę kredytową Polski (BBB+) oraz jej stabilną perspektywę. Zrewidowano w górę bieżące prognozy PKB, ale agencja pesymistycznie odniosła się do długookresowych perspektyw wzrostu (wzrost potencjalny w granicach 1,5-2%r/r). W komunikacie S&P ponownie podkreśliło ryzyka związane z otoczeniem instytucjonalnym oraz pogorszenia bilansu obrotów bieżących.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem jest czwartkowe posiedzenie EBC, na którym powinniśmy poznać szczegóły dotyczące tempa redukcji zakupów obligacji w ramach programu QE w przyszłym roku.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji