Czarny tydzień dla notowań krajowych banków

Najważniejszym tematem, który zaprzątał głowy krajowym inwestorom w minionym tygodniu była przegłosowana w środę w Sejmie ustawa o przewalutowaniu kredytów walutowych. Wprowadzona w ostatniej chwili poprawka SLD zwiększająca m.in. udział partycypacji w kosztach przewalutowania banków z 5/10 do 9/10 doprowadziła do wyprzedaży ich akcji w czwartek. Oznacza to niemal podwojenie kosztów dla całego z sektora z szacowanych 9-10 mld złotych do około 18 mld złotych. Najmocniej traciły akcje banków z największym procentowym udziałem kredytów walutowych w portfelach, tzn. Getin i Millennium Bank, których notowania zostały nawet przejściowo zawieszone. W perspektywie całego tygodnia notowania Getin Noble Bank spadły o 21,5%, Millennium Bank stracił 11,5%. Notowania największych banków ciążyły mocno na indeksie największych spółek WIG20, który zakończył tydzień na 1,38-procentowym minusem (mBank -10,65%, PKO BP -7,6%, BZWBK -5,5%). Spośród największych spółek pozytywnie wyróżniał się ponownie PKN Orlen, który na spadających cenach ropy przekładających się na wzrost marż rafineryjnych zyskał w ubiegłym tygodniu 9,14%. Bank ciągnęły w dół także szeroki indeks WIG, który zakończył tydzień o 0,62% niżej, podczas gdy indeks mniejszych spółek sWIG80 zyskał 3,12% (za duża część tego wzrostu odpowiadają notowania producenta napojów Kofoli, której wycena wzrosła w minionym tygodniu o 44,7%).

Na tym tle pozytywnie wyróżniał się rynek akcji w strefie euro. Niemiecki DAX wzrósł o 1,61%, francuski CAC40 był wyżej o 1,42%, podczas gdy STOXX Europe 600 był zyskał 0,26%. Sprzyjały tutaj publikowane stosunkowo dobre wyniki europejskich spółek za drugi kwartał, osłabiające się przez większą część tygodnia euro względem dolara oraz realna perspektywa podpisania nowej umowy kredytowej przez Grecję w najbliższych dwóch tygodniach. Słabiej prezentowały się indeksy za Oceanem amerykański S&P500 zakończył tydzień z 1,25-procentowym minusem, podczas gdy technologiczny NASDAQ spadł o 1,58%.

Najważniejszym wydarzeniem w skali globalnej była piątkowa publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. W lipcu amerykańska gospodarka utworzyła 215 tys. nowych miejsc pracy. Jest to wartość bliska konsensusowi, a przy uwzględnieniu pozytywnych rewizji poprzednich odczytów – niemal idealnie z nim zgodna. Dodatkowo w stosunku do przeciętnego miesięcznego wzrostu zatrudnienia wydłużył się przeciętny tydzień pracy do 34,6h (z powrotem na cyklicznych maksimach z końca 2014 r.). W zasadzie większość szczegółów wskazuje na kontynuację normalnego ożywienia na rynku pracy. Zatrudnienie wzrosło w sekcjach cyklicznych, tj. w budownictwie i przemyśle, jak i w większości sektorów usługowych. W związku z tym, że odczyt ten zgodnie z postrzeganiem przez Fed utrzymuje się w kategorii ożywienia gospodarczego istotnie rosną szanse na wrześniową podwyżkę stóp procentowych.

Bliższa perspektywa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych razem z kontynuacją spadków na rynku surowców nie sprzyjała rynkom akcji oraz walutom państw rozwijających się. Indeks MSCI EM dedykowany rynkom wschodzącym spadł w ubiegłym tygodniu o 1,8%, podczas gdy indeks MSCI World głównie za sprawą notowań w USA obniżył się jedynie o 0,97%. Osłabienie rubla względem USD przyczyniło się do spadku dolarowego indeksu RTS o blisko 3,1%, spadki dominowały także na rynku brazylijskim (indeks Ibovespa stracił 4,5%). Na minusie tydzień kończył także giełda w Turcji, indeks XU100 był niżej o 1,86%. Ubiegły tydzień przyniósł nieco uspokojenia na rynku chińskim, indeks w Szanghaju zakończył tydzień na 2,2-procentowym plusie, a indeks giełdy w Hong Kongu odnotował niewielki spadek o 0,34%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji