Dane z amerykańskiej gospodarki rozczarowały inwestorów

Miniony tydzień przyniósł kontynuację dobrej passy na rynku obligacji. Poza utrzymującym się dużym optymizmem na rynku wynikającym z programu luzowania ilościowego (QE) przez EBC ich wyceny wspierane były w ubiegłym tygodniu przez słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne. Wstępne dane o amerykańskim PKB w IV kwartale okazały się sporo poniżej oczekiwań inwestorów (tempo wzrostu gospodarczego zwolniło do +2,6% r/r wobec oczekiwań na poziomie 3,0%). Cenom obligacji sprzyjały także dane o inflacji w Niemczech, która spadła do poziomu -0,3% r/r i -1,3% w ujęciu m/m. W rezultacie rentowność 10-letnich obligacji Niemiec spadła poniżej 0,3%, podczas gdy rentowność analogicznym amerykańskich obligacji ponownie znalazła się poniżej 1,65%. Za trendami na rynkach bazowych podążały także rentowności krajowych papierów, w przypadku obligacji 10-letnich ich rentowność raz pierwszy w historii spadła poniżej 2,0%.

Powyższe dane nie sprzyjały natomiast rynkom akcji. Amerykański S&P500 spadł o 2,75%, a Euro Stoxx 50 zakończył tydzień o 0,92% niżej. Pozytywnie na tym tle wyróżniał się niemiecki DAX, który wzrósł o 0,42%. Negatywnie na europejskie parkiety oddziaływała także niepewna sytuacja polityczna Grecji po ostatnich wyborach parlamentarnych, w których zwyciężyła niechętna dalszym cięciom wydatków opozycyjna Syriza (indeks greckiej giełdy spadł w ubiegłym tygodniu o blisko 15%).

Spadki zanotowały także państwa wschodzące, indeks MSCI EM dedykowany tym rynkom zakończył tydzień spadkiem o 2,95%. W analogicznym okresie szeroki globalny indeks MSCI obniżył się o 1,75%. Silne spadki obserwowano m.in. w Brazylii (Ibovespa -3,83%), Turcji (XU 100 spadł o blisko 2%). Niżej notowany był także Hang Seng, który zakończył tydzień na 1,38-procentowym minusie. Głęboką przecenę wywołaną dalszym osłabieniem rosyjskiego rubla po obniżeniu stóp procentowych przez Bank Rosji zanotował rosyjski RTS (blisko 10%). Krajowe indeksy były przy tym zaskakująco silne, indeks WIG20 zyskał 0,92%, a WIG 0,82%.

W ubiegłym tygodniu inwestorzy oczekiwali z niecierpliwością na kolejne posiedzenie Fed. Zgodnie z oczekiwaniami komunikat amerykańskiego banku centralnego miał nieco bardziej łagodny w tonie charakter względem potencjalnych podwyżek stóp procentowych. W rezultacie oczekiwania co do rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed przesunęły się na koniec bieżącego roku.

W ostatnim tygodniu doszło także do istotnego osłabienia się franka szwajcarskiego (kurs CHF/PLN spadł ponownie poniżej 4,0 złotych za franka). Wynikało to z deklaracji SNB odnośnie możliwych interwencji na rynku walutowym mającym na celu łagodzenie polityki pieniężnej, w tym prawdopodobny powrót SNB do stabilizowania kursu w stałym przedziale wahań względem euro (1,05-1,1 – w ostatnich trzech latach przed zawieszeniem sprzed dwóch tygodni było to 1,2).

W piątek obserwowano silne odbicie cen ropy, której cena na koniec tygodnia była o blisko 6% wyższa, nadal jednak utrzymywała się poniżej 50 dolarów za baryłkę.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami/Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji