Dane z Chin podtrzymują dobry sentyment rynkowy

W minionym tygodniu pozytywnie na sentyment rynkowy wpływały m.in. publikacje danych gospodarczych z Chin. Szczególnie istotne były marcowe dane dotyczące handlu, wskazujące na silną dynamikę eksportu drugiej największej gospodarki świata.

Lepiej prezentowała się także produkcja przemysłowa, która wzrosła o 6,8% przy konsensusie na poziomie 5,9% oraz sprzedaż detaliczna z wynikiem na poziomie +10,5%. Wzrost PKB w pierwszym kwartale br. wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 6,7% r/r. Pozytywny wydźwięk miał również start sezonu wyników spółek za Oceanem, który w swojej pierwszej fazie zaskakiwał w większości in plus, szczególnie w sektorze finansowym. Odbiciu na rynku akcji sprzyjały także ceny ropy, które w pierwszych dniach ubiegłego tygodnia silnie rosły w oczekiwaniu na postanowienia odbywającego się w weekend szczytu państw OPEC w Doha. Po wzroście o blisko 6% z początkiem tygodnia, w kolejnych dniach jednak to paliwo się skończyło po tym jak przedstawiciele Iranu, który ma dopiero od niedawna dostęp do międzynarodowych rynków po zniesieniu embarga, poinformowali, że nie są zainteresowani ograniczeniem produkcji. Niemniej jednak ropa skończyła miniony tydzień wyżej o 1,65% (ostatecznie szczyt zakończył się fiaskiem).

W konsekwencji ubiegły tydzień należał zdecydowanie do udanych dla inwestorów na większości rynków akcji na naszej planecie. Amerykański S&P500 zyskał 1,65%, technologiczny NASDAQ wzrósł 1,81%. Dynamiczne wzrosty odnotowano na europejskich parkietach. Niemiecki DAX zyskał 4,46%, podczas gdy Europe STOXX 600 był wyżej o 3,46%, a francuski CAC40, podobnie jak DAX, +4,46%. Silnemu odbiciu w strefie euro sprzyjał powrót EUR/USD z 1,14 przejściowo w okolice 1,12.

Spadek awersji do ryzyka sprzyjał rynkom wschodzącym. Indeks MSCI EM dedykowany akcjom państw rozwijających się wzrósł o 3,69%, podczas gdy MSCI World zyskał w analogicznym okresie 2,4%. Silne wzrosty odnotowały azjatyckie parkiety na fali entuzjazmu związanego ze stabilizacją w chińskiej gospodarce. Główny indeks giełdy w Szanghaju zyskał 3,13%, Hang Seng z Hong Kongu wzrósł z kolei o 4,67%. Na solidnym plusie tydzień kończyła także Turcja (XU100 +3,86%), Rosja (dolarowy RTS +2,99%), Brazylia (Ibovespa +5,84%). Na tym tle kiepsko wyglądała warszawska giełda, WIG20 zakończył tydzień z 1,07-procentowym wzrostem, niewiele więcej zyskał szeroki indeks WIG (+1.13%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji