Dane z rynku pracy podtrzymują szanse na podwyżki stóp procentowych w USA

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem minionego tygodnia były piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy (non-farm payrolls). Dane te wskazały na przyrost etatów o 151 tys. wobec oczekiwań wynoszących +180 tys., przy jednoczesnej rewizji w górę danych z lipca o 20 tys. W rezultacie, pomimo negatywnego zaskoczenia z ostatniego miesiąca, dane te miały stosunkowo neutralny wydźwięk.

Z punktu widzenia FOMC sierpniowy wynik można ocenić jako przyzwoity oraz gwarantujący równowagę na rynku pracy, przez co wrześniowa podwyżka stóp procentowych jest w dalszym ciągu w grze, choć w ocenie rynku bardziej prawdopodobna jest podwyżka w grudniu. Dolar ostatecznie umocnił się po danych a rentowności amerykańskich obligacji nieznacznie wzrosły. Amerykański S&P 500 zyskał w całym tygodniu 0,56%, niewiele więcej technologiczny NASDAQ, który kończył tydzień 0,62% wyżej. Wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych sprzyjał notowaniom banków na rynkach rozwiniętych. Szczególnie silne wzrosty obserwowano na rynku europejskim. Indeks Europe STOXX 600 Banks wzrósł aż o 6,11%. Pozwoliło to zamknąć się na solidnym plusie szerokim europejskim indeksom, Europe STOXX 600 zyskał 1,97%, francuski CAC40 2,26%, podczas gdy niemiecki DAX kończył tydzień z 0,91-procentowym wzrostem.

Na tym tle słabiej prezentowały się warszawskie indeksy, indeks WIG20 spadł o 0,41%. W minionym tygodniu najmocniejsza przecena spośród giełdowych blue chipów objęła akcje Tauronu (-8,9%) oraz Eurocash-u (-6,5%). Liderem wzrostu był z kolei Cyfrowy Polsat (+4,1%) oraz mBank (+3,6%). Kolejny dobry tydzień zanotowały natomiast średnie spółki, mWIG40 wzrósł o 0,64%, na co niebagatelny wpływ miał kolejny dobry tydzień na akcjach JSW (+32,1%). Słabiej zachowywały się małe spółki (sWIG80 -0,35%) przez co ostatecznie szeroki WIG kończył tydzień 0,11% pod kreską.

Konfiguracja umocnienia dolara, wzrostu oczekiwań na wzrost kosztu pieniądza w USA oraz spadające ceny ropy naftowej (-6,7%) i innych surowców (Bloomberg Commodity Index -2,35%), wpłynęły negatywnie na segment rynków wschodzących, stąd indeks MSCI EM dedykowany akcjom na rynkach państw rozwijających się spadł 0,1%, podczas gdy MSCI World zyskał 0,55%. Na minusie tydzień kończyła giełda turecka (XU100 -0,31%), rosyjski dolarowy indeks RTS zanotował stratę o 0,36%, a główny indeks giełdy w Szanghaju spadł o 0,1%. Na solidnym plusie kończyli tydzień inwestorzy z Hong Kongu (Hang Seng +1,7%) oraz Brazylii po ostatecznym odsunięciu od władzy byłej prezydent Dilmy Rousseff (Ibovespa +3,29%).

W Polsce ostateczne dane o PKB potwierdziły niewielkie przyśpieszenie dynamiki z 3,0% r/r do 3,1% r/r. Konsumpcja prywatna przyśpieszyła z 3,1% r/r do 3,3% r/r (poniżej rynkowych oczekiwań na poziomie 3,6% r/r). Najmocniej rozczarowały inwestycje głębokim spadkiem z -1,8%r/r do -4,9%r/r (konsensus 0,3% r/r). Słabsza dynamika związana jest z ograniczeniem inwestycji publicznych co będzie konsekwentnie zaniżać dynamikę PKB jeszcze przez kilka kwartałów. Inwestycje w przedsiębiorstwach także spowolniły z 6,2%r/r do 3,6%r/r. Słabość popytu krajowego rekompensowała silna kontrybucja eksportu netto (0,8 pp wobec -0,9pp w pierwszym kwartale 2016 r.).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji