Dane z USA nasilają oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych Fed w grudniu

Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt okazał się istotnie powyżej oczekiwań rynkowych (przyrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniósł 271 tys. vs oczekiwane 180 tys.). Towarzyszył temu spadek stopy bezrobocia z 5,1% do 5%. Tak dobre dane przybliżają Fed do podjęcia decyzji o podwyżce stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu FOMC. Dyskontowane na rynku futures prawdopodobieństwo podwyżki Fed Funds wzrosło w bezpośrednim następstwie wspomnianych danych do około 70%. Możliwość podwyżki stóp sugerowała także w środę Jannet Yellen, szefowa Rezerwy Federalnej, podczas wystąpienia przed komisją usług finansowych Kongresu. W jej ocenie Fed zakłada, że gospodarka USA będzie się rozwijała w tempie wystarczająco silnym, aby możliwa była kontynuacja poprawy na rynku pracy, co z kolei powinno pobudzić inflację.

W reakcji na piątkowe dane gwałtownie umocnił się dolar względem pozostałych walut, obserwowano także wyprzedaż obligacji skarbowych (rentowność amerykańskich 2 i 10-letnich obligacji wzrosła w piątek o odpowiednio o 7 i 10 pkt bazowych do 0,89% i 2,32%). Spokojniej dane te przyjął rynek akcji, amerykański S&P500 zakończył piątek niemal na niezmienionym poziomie. Wspierane osłabieniem się wspólnej waluty europejskie spółki kończyły z kolei dzień na solidnym plusie. W perspektywie całego tygodnia amerykański S&P500 zyskał niecały 1%, podczas gdy europejski Europe STOXX 600 był na 1,2-procentowym plusie a niemiecki DAX +1,3%. Dla krajowych akcji był to kolejny tydzień spadków. Indeks WIG20 stracił 1,95%, szeroki WIG spadł natomiast o 1,35%. Ujawniane szczegóły związane z opodatkowaniem sektora bankowego, jak również projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych utrzymywały pod presją notowania banków (Alior -6,9%, BZWBK -5,84%, MBank -4,1%). Projekt opodatkowania wielkopowierzchniowych sklepów negatywnie natomiast oddziaływał na akcje Eurocash (-8,12%) i LPP (-6,5%). Na nastroje na polskiej giełdzie negatywnie odbił się także wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmian w OFE, którego przedstawiciele uznali, że reforma została przeprowadzona zgodnie z ustawą zasadniczą. W ocenie uczestników rynku wzrosło tym samym ryzyko całkowitej likwidacji funduszy emerytalnych.

Na tle krajowej giełdy lepiej radziły sobie indeksy na innych rynkach wschodzących. Dynamiczny wzrost obserwowano na giełdzie w Szanghaju (wzrost o 6,13%). Na plusie był także rynek rosyjski (dolarowy indeks RTS zyskał w ostatnim tygodniu 1,04%) oraz brazylijska giełda w Sao Paulo (Ibovespa +2,29%). Wzrosty kontynuowała także giełda w Stambule (XU100 +3,17%).

W minionym tygodniu posiedzenie miała krajowa Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, komunikat pozostał w nieco łagodnym tonie. Pomimo zrewidowania w dół prognozy inflacji i PKB, prezes NBP powiedział, że obecnie obniżki stóp procentowych, które wycenia rynek, są niepotrzebne w związku z tym, że inflacja jest w trendzie rosnącym, a wzrost gospodarczy pozostaje powyżej potencjału.

Mikołaj Stępniewski

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji