Dobre nastroje na rynkach wschodzących

Ubiegły tydzień przyniósł pozytywne nastroje na światowych parkietach. Amerykański S&P500 wzrósł o +0,4%. Byki dobrze radziły sobie także na rynkach europejskich. Niemiecki DAX zwyżkował o +1,1% natomiast francuski  CAC 40 zanotował wzrost +1,7%.  Dobre nastroje utrzymywały się na warszawskim parkiecie, gdzie WIG20 wzrósł o 1,6% zaś mWIG40 o +2%, nieco słabiej radził sobie sWIG80 małych spółek rosnąc o +1,4%. Optymizm był widoczny także na rynkach rozwijających. Rosyjski  RTS zyskał +4%.  Dobrze spisywała się brazylijska Bovespa notując wzrost o +2,6%.  Turecki XU100 nie rozczarowywał rosnąć aż 5%.

Pozytywny sentyment nie opuszczał  rynków azjatyckich. Nikkei 225 wzrósł o +2,5%. Słabiej radził sobie Szanghajski SHC, który zamknął się na niewielkim plusie rosnąc +0,8%.

Informacje płynące z gospodarki USA okazały się pozytywne. Odczyt indeksu ISM na poziomie 53,7 był nieco poniżej konsensu, ale wyraźnie wyżej niż w poprzednich miesiącach co zostało dobrze odebrane przez rynek. Korzystny wpływ na rynki miały wypowiedzi Przewodniczącej FED Janet Yellen, sugerujące pro wzrostowy kierunek polityki Rezerwy Federalnej.

W Europie decyzja  podjęta przez EBC o  pozostawieniu stóp procentowych  na niezmienionym poziomie była zgodna z oczekiwaniami i nie wpłynęła znacząco na nastroje inwestorów. Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech i w Strefie Euro wyniósł odpowiednio 53,7 oraz 53, wskazując na utrzymujące się ożywienie na Starym Kontynencie.

W Japonii rosły akcje eksporterów. Prezes BOJ pozytywnie ocenił skuteczność polityki luzowania ilościowego oraz zapowiedział dalsze zwiększanie ekspansji monetarnej co przyczyniło się do wzrostów na tamtejszych parkietach.

Dane płynące z Państwa  Środka okazały się  umiarkowanie korzystne względem ubiegłych tygodni.  Przemysłowy PMI znalazł się powyżej granicy 50, oddzielającej ożywienie od spowolnienia gospodarczego. Uwagę inwestorów przyciągały władze chińskie, które rozważały możliwość wprowadzenia polityki stymulującej wzrost gospodarczy.


Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji