Dobry początek roku na światowych giełdach

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Początek roku przyniósł dalsze wzrosty na większości rynków akcji. Towarzyszyła temu seria lepszych od oczekiwań danych z najważniejszych gospodarek na świecie. Ożywienie gospodarcze w USA potwierdzały dane dotyczące produkcji przemysłowej.

W piątek, podczas gdy krajowy rynek był zamknięty, poznaliśmy z kolei dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Choć wzrost zatrudnienia poza rolnictwem w grudniu był nieco poniżej konsensusu oraz wyniósł 156 tys. miejsc pracy (oczekiwano 175 tys.), to jednak w górę zrewidowany został poprzedni odczyt o 26 tys. i co chyba ważniejsze odnotowano przyspieszenie płac, które zwiększyły się o 2,9%r/r (konsensus 2,8%r/r), tj. najszybciej od 2009 r. Odzwierciedla to dalszą poprawę na rynku pracy i wspiera kontynuację zacieśnienia polityki pieniężnej. Fed spodziewa się w tym roku trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku, podczas gdy rynek wycenia obecnie nieco skromniejszą skalę podwyżek w 2017 (dwie).

Z opublikowanego w ostatnim tygodniu minutes z posiedzenia Fed w grudniu wynika, że niemal wszyscy członkowie Fed uważają, że istnieje ryzyko rewizji w górę ich prognoz z uwagi na perspektywy luzowania fiskalnego. Około połowa z członków uwzględniła je również w swoich prognozach makroekonomicznych.

Na fali optymizmu amerykański S&P 500 wzrósł o 1,76% odnotowując w piątek w ciągu dnia historyczne maksimum notowań. W odróżnieniu od poprzednich tygodni sektor technologiczny (NASDAQ +2,58%) okazał się lepszy niż przemysłowy (Dow Jones +1,07%), który dotychczas był wspierany w szczególności oczekiwaniami na realizację programu inwestycji ze strony prezydenta elekta Donalda Trumpa. Nieźle wyglądały także europejskie parkiety, STOXX Europe 600 odnotował 1,13-procentowy wzrost, niemiecki DAX był wyżej o 1,03%, podczas gdy francuski CAC40 o 0,98%.

Z istotnych danych makro poznaliśmy także dane o inflacji, które niemal na wszystkich rynkach zaskoczyły w górę. Inflacja HICP w strefie euro wzrosła z 0,8%r/r do 1,1%r/r powyżej rynkowych oczekiwań. W Polsce inflacja w grudniu wyniosła 0,8% wobec konsensus rynkowego na poziomie 0,5%. Przyczyniła się do tego baza statystyczna na paliwach z ubiegłego roku oraz wysoka miesięczna dynamika paliw w grudniu (wzrost o około 5%), a także silniejsze niż zwykle wzrosty cen żywności.

Pozytywny sentyment na rynku akcji trwał także na rynkach wschodzących, dolarowy MSCI EM wzrósł o 2,2%, a więc nieco lepiej niż rynki rozwinięte (MSCI World +1,86%). Na plusie kończyły giełdy w Brazylii, Rosji, ze stratą zamykał się z kolei rynek turecki.

Krajowy WIG20 zyskał 2,61%. Spośród największych spółek liderem wzrostu był sektor bankowy: PKO BP (+7,68%) i Alior (+6,48%). Największy spadek odnotował z kolei odzieżowy LPP (-7,23%). Na tle dużych spółek nieco słabiej radziły sobie akcje mniejszych i średnich podmiotów: mWIG40 wzrósł o 0,19%, podczas gdy sWIG80 zyskał 1,09%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji