Dobry tydzień dla obligacji i rynków wschodzących

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu w centrum uwagi pozostawały rezultaty referendum niepodległościowego w Katalonii, publikacja zapisu dyskusji z posiedzenia Fed oraz piątkowe dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te elementy oddziaływały ostatecznie w kierunku spadku awersji do ryzyka, osłabiając amerykańskiego dolara i jednocześnie sprzyjając rynkom wschodzącym. Na froncie politycznym w USA z kolei panowało coraz mniej optymizmu co do widocznych perspektyw osiągnięcia kompromisu odnośnie reformy podatkowej.

Po pierwotnej, bardziej nerwowej reakcji rynków na sytuację w Hiszpanii, brak formalnego ogłoszenia niepodległości został przyjęty z ulgą. Szef rządu regionu Puigdemont poprosił o mandat negocjacyjny z hiszpańskim rządem, co obniżyło ryzyko szybkiej eskalacji konfliktu i tym samym sprzyjało obniżeniu awersji do ryzyka. Rząd centralny w Madrycie wystąpił z oficjalnym listem do regionalnego rządu w Katalonii o określenie, czy formalnie ogłosiły niepodległość regionu. W tym tygodniu w czwartek upływa przedłużony termin na ustosunkowanie się do tego zapytania katalońskich władz, w sytuacji gdy potwierdzony zostanie status oderwania od Hiszpanii lokalny parlament może zostać rozwiązany, a władza przejściowo zostanie przejęta przez Madryt do czasu rozpisania lokalnych wyborów.

Członkowie FOMC najwięcej uwagi poświęcili rozważaniom czy dotychczas obserwowane osłabienie dynamiki inflacji ma charakter trwały, czy jedynie tymczasowy. Zapis dyskusji miał raczej umiarkowanie gołębi charakter. W tym samym kierunku oddziaływały piątkowe dane o inflacji, które zaskoczyły negatywnie – główny wskaźnik wzrósł co prawda z 1,9% r/r do 2,2% r/r, ale był poniżej oczekiwań na poziomie 2,3% r/r, podobnie jak dynamika w ujęciu m/m (0,5% vs spodziewane 0,6%). Inflacja bazowa, po niezłym sierpniu, wróciła do typowej dla siebie w ostatnich miesiącach dynamiki wynoszącej 0,1% m/m (oczekiwano 0,2% m/m). Sprzyjało to wzrostom cen obligacji na większości rynków. Silne przesunięcie miało miejsce także na krajowej krzywej. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła z 3,5% do 3,3% w całym tygodniu.

Wspomniane osłabienie dolara sprzyjało wzrostom na rynkach akcji państw rozwijających się, w konsekwencji indeks MSCI EM był wyżej o 2,08%, podczas gdy MSCI World zrzeszający rynki rozwinięte wzrósł o 0,71%. Amerykański S&P500 skończył tydzień na symbolicznym 0,17-procentowym plusie, technologiczny NASDAQ był wyżej o 0,24% a przemysłowy Dow Jones o 0,43%. Podobnie niewiele zmienności panowało na europejskich parkietach, STOXX Europe 600 wzrósł o 0,54%, podczas gdy niemiecki DAX był wyżej o 0,28%, a francuski CAC40 spadł o 0,1%.

Dobry sentyment do rynków wschodzących miał także swoje odzwierciedlenie w strukturze wzrostów na warszawskiej giełdzie. Indeks największych spółek WIG20 wzrósł o 1,96%, podczas gdy sektor mniejszych i średnich spółek pozostawał relatywnie słabszy: mWIG40 (+0,37%) i sWIG80 (-0,53%).

Dobry tydzień mają za sobą także rynki w Turcji (XU100 +2,01%), Rosji (dolarowy RTS +2,24%) oraz Brazylii (Ibovespa +1,23%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji