Dobry tydzień dla rynków wschodzących

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Miniony tydzień był stosunkowo spokojny. Reakcja rynkowa za rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich we Francji była bardzo ograniczona, wynik tych wyborów był bowiem zgodny z oczekiwaniami rynkowymi. STOXX Europe 600 zyskał 0,46%, podczas gdy niemiecki DAX był wyżej o 0,42%. Główny amerykański indeksy S&P500 zamknął się z niewielką stratą -0,26%, przemysłowy Dow Jones był niżej o 0,35%. Dobre wyniki liczących się spółek z sektora technologicznego wyniosły w górę NASDAQ, który pozytywnie wyróżnił się wzrostem o 0,42% kończąc tydzień na historycznym maximum.

Dane makro z USA miały mieszany charakter, negatywnie na sentyment wpłynęła piątkowa publikacja danych o inflacji CPI, które zaskoczyły negatywnie spadkiem z 2,4% r/r do 2,2% r/r. O 0,1 pp. obniżyła się też inflacja bazowa (do 1,9%r/r). Osłabiło to nieznacznie oczekiwania co do przyszłej trajektorii podwyżek stóp procentowych przekładając się tym samym na osłabienie USD w stosunku do pozostałych walut oraz wzrosty na rynku obligacji skarbowych.

Słabszy dolar, któremu towarzyszyły rosnące ceny większości surowców wspierały akcje na rynkach wschodzących. Ceny ropy po przecenie w pierwszym tygodniu maja zwyżkowały o 3,5%. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni głównym czynnikiem wpływającym na zmienność są tutaj oczekiwania co do kształtu porozumienia państw OPEC dotyczącego przedłużenia ograniczeń w produkcji. Ostatecznie indeks MSCI EM wzrósł o 2,49%, podczas gdy indeks rynków rozwiniętych MSCI World kończył tydzień 0,08% niżej. Silne wzrosty obserwowano w Brazylii (Ibovespa +3,82%) i Chinach (Hang Seng +2,78%), na solidnym plusie tydzień kończyła Rosja (dolarowy RTS +1,30%) oraz Turcja (XU100 +1,18%).

Na tym tle słabiej wyglądały warszawskie indeksy, którym bliżej było do rynków rozwiniętych. Indeks największych krajowych spółek WIG20 spadł o 0,57%. Pod kreską tydzień kończyły także mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (-0,02%), sWIG80 (-0,84%). Na krajowym rynku akcji w piątek ciążyły doniesienia o potencjalnie większym udziale aktywów OFE, które miałyby zostać przeniesione do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Zgodnie z zapowiedziami rządu pod koniec maja, ma zostać zaprezentowany szczegółowy projekt zmian w OFE, które miałyby wejść w życie od 2018 r. Dotychczas Ministerstwo Rozwoju planowało przeniesienie 25% aktywów OFE do FRD, a pozostałych 75% na konta IKZE. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami prasowymi rośnie wewnętrzny sprzeciw w rządzie przeciwko takiej strukturze podziału aktywów, stąd wzrost ryzyka, że ostateczny projekt zmian w OFE może istotnie odbiegać od dotychczasowych zapowiedzi.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji