Dobry tydzień dla warszawskiej giełdy

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu notowania cen akcji na głównych rynkach rozwiniętych były stosunkowo stabilne, inwestorzy w Stanach Zjednoczonych nadal oczekują na przybliżenie kształtu reform i zmian w polityce fiskalnej nowego układu politycznego, jak również dalszej poprawy otoczenia makroekonomicznego, które mogłyby uzasadniać atak głównego indeksu S&P500 na 2400 pkt.

Amerykański S&P500 stracił 0,24%, technologiczny NASDAQ był 0,55% pod kreską, podczas gdy przemysłowy Dow Jones kończył tydzień na niemal niezmienionym poziomie (+0,02%). Negatywnie odebrane zostały marcowe dane dotyczące sprzedaży samochodów w USA, niewielką nerwowość na piątkowej sesji wywołał także amerykański ostrzał rakietowy bazy lotniczej w Syrii. Neutralne okazały się piątkowe dane z rynku pracy. Zatrudnienie poza rolnictwem w USA zwiększyło się w marcu o 98 tys. etatów (znacząco poniżej konsensusu), poprzednie odczyty zostały zrewidowane w dół łącznie o nieco ponad 30 tys. W tym samym czasie jednak ankieta dot. gospodarstw domowych pokazała wzrost zatrudnienia o prawie pół miliona przy znaczącym spadku osób bezrobotnych i stabilizacji współczynnika aktywności zawodowej. To pozwoliło na spadek stopy bezrobocia do 4,5%, a więc do poziomów najniższych od 2007 r. Biorąc pod uwagę, że średnia 3-miesięczna przyrostu zatrudnienia wynosi 177 tys. i znajduje się powyżej szacunków Fed dotyczących dynamicznej równowagi na rynku pracy, wspomniane dane są wystarczająco dobre, aby uzasadniać kolejne podwyżki stóp procentowych Fed. Wydaje się, że w kolejnych miesiącach można spodziewać się również wzrostu presji na wzrost wynagrodzeń, który dotychczas był gaszony napływem osób nieaktywnych zawodowo na rynek pracy.

Podobnie jak w przypadku notowań amerykańskich indeksów, w stosunkowo nieodległym miejscu tydzień kończyły także europejskie parkiety. STOXX Europe 600 zyskał 0,16%, francuski CAC40 był na 0,25-procentowym plusie, podczas gdy niemiecki DAX stracił 0,71%. Oczekiwana publikacja zapisu dyskusji z ostatniego posiedzenia EBC oraz wypowiedź prezesa EBC Mario Draghiego potwierdziły łagodne nastawienie Rady Prezesów. Dokument wskazuje poprawę w ocenie perspektyw aktywności gospodarczej oraz rozbieżne zdania na temat kształtowania się inflacji w najbliższym horyzoncie. Członkowie Rady Prezesów wskazują także niewielką presję płacową w strefie euro. Dodatkowo wypowiedź Draghiego potwierdziła, że podwyżki stóp procentowych będą możliwe dopiero w momencie zakończenia programu QE. W podobnym tonie wypowiadali się także inni przedstawiciele EBC.

W odróżnieniu od zachodnich giełd to był doskonały tydzień dla warszawskich blue chipów. Indeks największych spółek WIG20 zyskał 3,33%. Najlepiej radziły sobie spółki surowcowe: JSW (+19,4%) i KGHM (+11,8%). Na tym tle słabiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (+0,64%), sWIG80 (+0,94%). Ostatecznie szeroki WIG zyskał 2,38%. Wpisywało się to szerzej w relatywnie lepsze wyniki rynków wschodzących nad rozwiniętymi. Indeks MSCI EM dedykowany rynkom akcji państw rozwijających się zyskał 0,4%, podczas gdy MSCI World oddał 0,4%. Na plusie była giełda w Stambule (XU100 +0,93%) i Hong Kongu (Hang Seng +0,65%), pod kreską był rynek rosyjski (dolarowy RTS -0,03%) i brazylijski (Ibovespa -0,6%).

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji