Dolar najmocniejszy od marca

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Amerykańskie indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych kończyły miniony tydzień pod kreską. S&P500 spadł o 0,95%, podczas gdy technologiczny NASDAQ był niżej o 1,48%. Nieco rozczarowujące było otwarcie sezonu wyników spółek za trzeci kwartał, na sentymencie ciążyły też słabsze dane makroekonomiczne z Chin (spadek eksportu i importu odpowiednio o 10 i 1,9% we wrześniu r/r), jak również umacniający się dolar w reakcji na wzrost dyskontowanego prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych na tegorocznym posiedzeniu (obecnie wynosi ono blisko 66%). Oczekiwania te utrzymał m.in. opublikowany zapis dyskusji z ostatniego wrześniowego posiedzenia FOMC, w którym niektórzy przedstawiciele Fed wskazują na nieuchronność zbliżającej się podwyżki. W rezultacie USD umocnił się w stosunku do EUR o blisko 2% i kurs EUR/USD ponownie znalazł się poniżej bariery 1,10, poziomu najniższego od początku marca br.

Lepsze nastroje panowały na europejskich parkietach. Słabsze euro i szereg lepszych od oczekiwań danych makro (produkcja przemysłowa w strefie euro, indeks sentymentu rynkowego ZEW) sprzyjało notowaniom akcji, w rezultacie Europe STOXX 600 zyskał 0,11%, niemiecki DAX był wyżej o 0,85%, a francuski CAC40 o 0,55%.

Pomimo wzrostu cen surowców, większość rynków wschodzących znajdowała się w minionym tygodniu pod presją. Początek tygodnia przyniósł silny wzrost cen ropy naftowej po zapowiedzi prezydenta Putina o tym, że Rosja jest skłonna poprzeć OPEC w nałożeniu limitów wydobycia i sama jest gotowa ograniczyć produkcję. W kolejnych dniach jednak obserwowaliśmy stopniowy powrót cen ropy ponownie w kierunku 50 USD za baryłkę. Rynkom wschodzącym nie sprzyjał ponadto umacniający się dolar. W rezultacie MSCI EM dedykowany rynkom wschodzącym spadł o 1,93%, podczas gdy MSCI World stracił 1,08%. Pozytywnie wyróżniała się tutaj giełda w Brazylii, gdzie główny indeks na parkeicie w Sao Paulo Ibovespa był na 1,08-procentoym plusie. Na minusie kończyła tydzień giełda w Turcji (XU100 – 0,54%). Spadki odnotował także rosyjski dolarowy RTS (-1,69%) oraz Hang Seng z Honkg Kongu (-2,59%).

Indeks największych warszawskich spółek WIG20 zanotował stratę 1,83%. Najmocniej spadały notowania Pekao i PZU (odpowiednio -6,58% i -5,35%), oba podmioty są w trakcie negocjacji przejęcia polskiego oddziału Unicredit przez PZU. Wzrost cen ropy wspierał notowania Lotosu, który wyróżnił się pozytywnie 5,91-procentowym wzrostem. Lepiej od największych spółek radziły sobie krajowe mniejsze i średnie spółki, sWIG80 był niżej o 0,62%, podczas gdy mWIG40 zyskał 0,61%.

Miniony tydzień przyniósł stabilizację rentowności obligacji skarbowych po silnej korekcie trwającej od połowy września. Rentowność 10-letnich krajowych obligacji skarbowych kończyła tydzień w okolicy 3,05%. Stabilnie zachowywały się także ceny złota, które w całym tygodniu oscylowało w okolicy 1250 USD za uncję (+0,29%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji