Donald Trump nadal trzyma rynki w niepewności

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu większość amerykańskich indeksów kończyła tydzień na niemal niezmienionym poziomie. S&P500 stracił 0,1%, podczas gdy przemysłowy Dow Jones był 0,39% pod kreską. Pozytywnie wyróżniał się z kolei technologiczny NASDAQ, który zyskał 0,96%. Niewiele działo się także na europejskich parkietach: STOXX Europe 600 zyskał 0,14%, niemiecki DAX i francuski CAC40 wzrosły o 0,26%. Na tym tle po raz kolejny pozytywnie wyróżniała się warszawska giełda.

WIG20 wzrósł o 0,86%, ponownie wyróżniały się notowania miedziowego KGHM, które kończyły tydzień 13,77-procentowym wzrostem. Świetnie radziły sobie także mniejsze i średnie spółki (mWIG40 +3,84%), sWIG80 zyskał z kolei 0,37%. W konsekwencji szeroki WIG kończył ostatecznie tydzień wzrostem o 1,47%.

Giełda w Warszawie wpisywała się w trend lepszych nastrojów na rynkach krajów wschodzących: MSCI Emerging Market zyskał 1,69%, podczas gdy MSCI World jedynie 0,3%. Po przecenie z przełomu roku pod koniec tygodnia silne odbicie obserwowano w Turcji (XU100 +5,73%). Solidne wzrosty odnotowała giełda w Brazylii (Ibovespa +3,22%) oraz Hong Kongu (Hang Seng +1,93%). Na minusie był z kolei rosyjski dolarowy RTS (-1,23%).

Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń była pierwsza od wyborów konferencja Donalda Trumpa. W ocenie uczestników rynku dyskusja była nieco rozczarowująca, bowiem została zdominowana przez tematy stricte polityczne. Prezydent-elekt nie odniósł się do kwestii wydatków infrastrukturalnych oraz niewiele wspominał o zmianach w podatkach. Mocniej zostały z kolei zasygnalizowane hasła protekcjonistyczne z kampanii wyborczej, w tym te o wojnie handlowej z Chinami, Japonią oraz Meksykiem. Wspomniał o możliwości wprowadzenia podatków granicznych, które miałyby zapobiec ucieczce produkcji poza USA. Propozycje Trumpa miałyby stanowić rozwiązania podatkowe mające na celu zniechęcanie do przenoszenie produkcji i pracy poza granice USA. Amerykański dolar zareagował przejściowym umocnieniem na te propozycje ale okazało się to nietrwałą reakcją.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ze świata ponownie szereg lepszych od oczekiwań istotnych danych makroekonomicznych. Dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro wzrosła w listopadzie z 0,8% r/r do 3,2% r/r wobec oczekiwań na poziomie +1,6% r/r. Duży wzrost, zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym, obserwowany był także w Wielkiej Brytanii – wyniósł odpowiednio 2% r/r i 2,1% m/m. Poprawa sentymentu dotyczyła szczególnie gospodarek peryferyjnych strefy euro. Lepsze od oczekiwań była także dane o niemieckim PKB za 2016 r., jego dynamika wzrosła z 1,5% r/r w 2015 do 1,9% r/r (konsensus 1,8% r/r).

Na krajowym rynku RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada podkreśliła, że powodem obserwowanego wzrostu inflacji był przede wszystkim zmiany na rynkach międzynarodowych, na które krajowa polityka pieniężna nie ma wpływu. Przewodniczący RPP Adam Glapiński wielokrotnie powtarzał, że nie spodziewa się, aby do zacieśnienia polityki pieniężnej doszło jeszcze w tym roku.

Piątkowe aktualizacje ocen ratingowych Moody’s (A2, perspektywa negatywna) i Fitch (A-, stabilna) zakończyły się brakiem zmian. Pierwsza z instytucji (Moody’s) nie opublikowała nowego komentarza. Agencja widzi wzrost nieprzewidywalności polityki gospodarczej, co odzwierciedla negatywna perspektywa (utrzymywana od maja). Fitch zwrócił uwagę na niekorzystne zmiany fiskalne, które mogłyby doprowadzić do silnego wzrostu deficytu gdyby koniunktura zaskoczyła negatywnie, w tym m.in. obniżkę wieku emerytalnego. W połączeniu z podkreślanymi napięciami politycznymi czy kontrowersjami wokół uchwalania budżetu na 2017 rok jest to jednak niewystraczające do obniżki ratingu, dzięki innym solidnym fundamentom. Agencja zauważa także racjonalizację obietnic wyborczych np. ustawy frankowej. Daje też rządowi kredyt zaufania, doceniając wysiłki zmierzające do poprawy ściągalności podatków, które mogą pozwolić obniżyć deficyt strukturalny w przyszłości i ustabilizować ścieżkę długu.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji