Donald Trump zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu do najważniejszych wydarzeń należała oczekiwana inauguracja prezydentury przez Donalda Trumpa, posiedzenie EBC oraz wystąpienia brytyjskiej premier, sygnalizujące kształt opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Przemówienie prezydenta Trumpa nie było przełomowe, trudno było oczekiwać w nim wielu konkretów, niemniej jednak wiele akcentów należy uznać za potwierdzenie bardzo protekcjonistycznego podejścia do gospodarki, co ma swoje odzwierciedlenie m.in. w podatkowej preferencji dla produkcji towarów w USA. Reakcja rynku akcji była ostatecznie ograniczona, chwilowy spadek amerykańskiej giełdy mógł świadczyć o pewnym rozczarowaniu inwestorów wspomnianą retoryką. Dolar osłabił się w stosunku do EUR i kończył tydzień w okolicy 1,07.

W całym tygodniu amerykańskie indeksy nie odbiegły daleko od poprzedniego zamknięcia, S&P500 zamknął się 0,13% niżej, podobnie jak technologiczny NASDAQ, który spadł o 0,33%.

Nieco gorsze nastroje panowały na europejskich rynkach zdominowanych przez oczekiwania wobec EBC oraz obawy o Brexit w kształcie w większym stopniu odcinającym Wielką Brytanie od UE. Posiedzenie EBC zakończyło się w umiarkowanie łagodnym tonie, stopy procentowe i parametry prowadzonego programu rynkowego skupu papierów wartościowych pozostały bez zmian. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi wskazał, że odbicie CPI to głównie efekty bazowe wynikające ze zmian cen energii, podczas gdy perspektywy odbicia inflacji bazowej wciąż są słabe. Tym samym według słów prezesa EBC brakuje przesłanek do rozważania ograniczania skali programu QE. Brytyjska premier zapowiedziała z kolei, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską i jej przyszłość nie musi być ściśle związana z utrzymaniem dostępu do wspólnego rynku europejskiego. Taka wypowiedź oznacza, że brytyjski rząd wybiera twardą ścieżkę negocjacyjną, gdzie dostęp do wspólnego rynku europejskiego może być poświęcony dla zatrzymania wolnego napływu ludzi. Inne elementy wypowiedzi miały bardziej łagodny charakter i potwierdzały chęć utrzymania dobrych relacji handlowych z krajami UE, jednocześnie rozbudowując porozumienia z innymi głównymi gospodarkami (np. USA, Chiny, Commonwealth). Co ważne ewentualny kształt Brexit musi zostać zaaprobowany przez obie izby parlamentu.

Większość europejskich indeksów kończyła ostatecznie tydzień na minusie, czemu obok obaw o tzw. „hard Brexit”, niewątpliwe towarzyszyło umocnienie się EUR w stosunku do USD. STOXX Europe 600 spadł o 0,9%, francuski CAC40 był na 1,44-procentowym minusie. Pozytywnie wyróżniał się niemiecki DAX, który zamknął się na niemal niezmienionym poziomie (+0,01%).

W podobnym kierunku zmierzały giełdy na rynkach wschodzących: MSCI Emerging Market stracił 0,3%, podczas gdy MSCI World skupiający rynki rozwinięte obniżył się o 0,29%. Na plusie kończyły tydzień giełdy w Turcji (XU100 +1,89%) i Brazylii (+1,37%). Spadek odnotował rynek rosyjski (dolarowy -1,66%) oraz giełda w Hong Kongu (Hang Seng -0,22%).

Na warszawskiej giełdzie w segmencie największych spółek dominowały niewielkie spadki (WIG20 -0,49%). Pozytywnie z kolei wyróżniały się mniejsze i średnie spółki: mWIG40 +1,32%, sWIG80 +1,38%.

Spośród istotnych krajowych danych poznaliśmy kolejną porcję solidnych danych. Dynamika produkcji przemysłowej była mocniejsza od oczekiwań oraz wyniosła 2,3% r/r. Wzrost napędzany był przez sektory związane z eksportem. Produkcja budowlano montażowa również zaskoczyła pozytywnie odbiciem z -12,8%r/r do -8%r/r, wskazując na częściowe odbudowywanie się inwestycji.

Dynamika sprzedaży detalicznej spadała nieznacznie z 6,6%r/r do 6,4%r/r., utrzymując się nadal na wysokim poziomie.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji