EBC i Bank Chin wsparciem dla kontynuacji wzrostów

W minionym tygodniu rynkom finansowym sprzyjały działania i wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych. Gołębi ton wypowiedzi prezesa EBC Mario Draghiego dotyczący europejskiego programu QE, w tym sygnalizowana możliwość skupu obligacji skarbowych państw strefy euro obok instrumentów ABS oraz covered bonds, jak również o działaniach EBC zmierzających do wzrostu inflacji w strefie euro, sprzyjał europejskiemu rynku akcji i obligacji. Stosunkowo neutralny wydźwięk minutes opublikowanych z ostatniego posiedzenia Fed, które nie wskazywały na możliwe wcześniejsze od oczekiwań rozpoczęcie procesu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, również poprawił nastroje uczestników rynku.

W rezultacie amerykański indeks S&P500 wzrósł o 1,21% osiągając na koniec tygodnia po raz kolejny historycznie wysoki poziom. Sytuacja na europejskich parkietach wyglądała jeszcze lepiej, szczególnie wysoki wzrost cen akcji obserwowano w Niemczech, gdzie indeks DAX zakończył tydzień o 5,18% wyżej, podczas gdy francuski CAC40 - 3,44%. Wzrostów cen akcji w strefie euro nie powstrzymały słabsze dane PMI dotyczące produkcji przemysłowej, które nieznacznie tylko przekroczyły poziom 50 pkt. oraz usług (odpowiednio 50,4 oraz 51,3).

Obok oczekiwaniom na przyspieszenie tempa łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC szczególnie pozytywnie na sentyment rynkowy przełożyła się także piątkowa obniżka stóp procentowych przeprowadzona przez Ludowy Bank Chin, który obniżył stopę repo o 40 pkt bazowych do 5,6% oraz stopę depozytową o 25 pkt bazowych do 2,75%. Ma ona na celu wsparcie spowalniającej gospodarki chińskiej oraz powstrzymać obniżającą się istotnie dynamikę inflacji. Poprawiło to notowania surowców oraz wsparło także wzrosty na rynkach wschodzących. Indeks MSCI dedykowany rynkowi akcji z rynków wschodzących zakończył tydzień o 1,38% wyżej, globalny indeks indeks MSCI odnotował wzrost o 1,22%.

Szczególnie dynamiczne wzrosty obserwowano w Brazylii, gdzie indeks Ibovespa odreagował ubiegłotygodniowe spadki ponad 8-procentowym wzrostem na fali drożejących surowców po decyzji Banku Chin (ropa zdrożała o 1,2% w perspektywie ostatniego tygodnia a jej notowania wróciły powyżej poziomu 80 USD za baryłkę). Dobrze radził sobie także rynek turecki, giełda w Stambule odnotowała wzrost o 2,55%. Na tym tle słabo prezentował się krajowy rynek, indeks WIG wzrósł jedynie o 0,07%, mWIG40 stracił 0,11%, a wartość indeksu WIG20 nie uległa zmianie. Pozytywnie w tym przypadku kontrybuował Lotos, który na fali wzrostu cen ropy zdrożał o 11%, jak również KGHM wsparty wzrostem cen miedzi. Negatywnie natomiast nadal kształtował się kurs spółek węglowych, w tym szczególnie JSW, który spadł o 8%. Na tym tle dobrze wyglądał jedynie indeks najmniejszych spółek sWIG80, który zakończył tydzień o 0,62% wyżej.

Wspomniane nasilenie oczekiwań na ekspansywne działania EBC w połączeniu z łagodnymi wypowiedzi przedstawicieli RPP, w tym m.in. Marka Belki, który wspomniał o przestrzeni do dalszego luzowania polityki pieniężnej, wspierały krajowy rynek obligacji. W rezultacie rentowności 10-letnich obligacji skarbowych obniżyły się po raz kolejny do historycznie niskich poziomów kończąc tydzień poniżej 2,5%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami/Analityk w Departamencie InwestycjiInteresują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji