EBC podtrzymuje oczekiwania na kontynuację ekspansywnej polityki pieniężnej

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC). W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje co do potencjalnego zwrotu w dotychczasowej ekspansywnej polityce EBC, wynikające m.in. z obaw o europejski system bankowy (niskie stopy procentowe ograniczają marżę odsetkową) oraz stopniową poprawę w otoczeniu makroekonomicznym i ścieżce inflacji.

Mogłoby mieć to swoje odzwierciedlenie w ograniczeniu, bądź nieprzedłużeniu trwającego do maca przyszłego roku europejskiego programu skupu obligacji (miesięcznie 80 mld EUR). Wraz ze wzrostem oczekiwań na grudniową podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych sprzyjało to korekcie na rynku obligacji w ostatnich dwóch miesiącach. Podczas konferencji prezes Mario Draghi unikał odpowiedzi na pytania o dalsze perspektywy polityki banku wskazując, że Rada Prezesów nie prowadziła rozmów dotyczących zarówno wygaszania, czy wydłużania programu. Mario Draghi kierował uwagę na grudniowe posiedzenie, kiedy opublikowane zostaną nowe projekcje PKB i inflacji oraz zakończone zostaną pracę analityczne na temat skuteczności programu QE. Zdystansował się jednak od wiadomości dotyczących zmian w programie skupu obligacji oraz rozwiązań, które mogłyby zdestabilizować sytuację rynkową, przez co w rezultacie komunikat był umiarkowanie gołębi, jednak bez większego przełożenia na spadki rentowności w strefie euro, jak i pozostałych rynkach. W większym stopniu wpłynął jednak na osłabienie się EUR w stosunku do USD (spadek poniżej 1,09). Nadal najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się wydłużenie okresu trwania programu o minimum kolejne pół roku, przy jednocześnie zmodyfikowanych parametrach technicznych programu i jedynie stopniowej jego redukcji w czasie.

Umiarkowanie łagodny wydźwięk konferencji EBC oraz wspomniany spadek EUR/USD sprzyjał notowaniom na europejskich parkietach. STOXX Europe 600 był wyżej o 1,23%, niemiecki DAX wzrósł o 1,23%, a francuski CAC40 o 1,46%. Wzrosty obserwowano także na amerykańskich giełdach, S&P500 zyskał 0,41%, podczas gdy technologiczny NASDAQ był wyżej o 0,83%. Na nastroje rynkowe w dużej mierze wpływał rozpoczynający się sezon wyników spółek (przewaga pozytywnych zaskoczeń vs oczekiwania).

Indeks giełd na rynkach rozwiniętych kończył tydzień wzrostem o 0,47% (MSCI World). Wzrosty odnotowano także na większości giełd państw rozwijających się, a indeks MSCI Emerging Markets wzrósł o 1,59%. Był to kolejny udany tydzień dla giełdy w Brazylii (Ibovespa +3,79%), wzrosty obserwowano także w Turcji (XU100 +1,66%), Rosji (dolarowy RTS +0,34%), na plusie tydzień kończył Hong Kong (Hang Seng +0,76%). Ceny ropy choć w całym tygodniu podlegały istotnym wahaniom zmieniły się ostatecznie jedynie nieznacznie nadal utrzymując się powyżej 50 USD za baryłkę.

Na plusie tydzień kończyła także warszawska giełda. Największe wzrosty odnotowały największe spółki, WIG20 zamknął się na 1,9-procentowym plusie. Najlepiej radziły sobie akcje odzieżowego LPP (+10.44%), jak również sektor energetyki (PGE +9,18%, Enea + 9,19%, Tauron +7,82% i Energa +7,53%). Na drugim biegunie były notowania Eurocash (-5,68% oraz Orange Polska -4,84%). Nieco słabiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki, indeks mWIG40 zyskał 0,98%, podczas gdy sWIG80 zamknął się na niezmienionym poziomie. Ostatecznie szeroki indeks WIG była na 1,37-procentowym plusie.

W minionym tygodniu poznaliśmy kilka istotnych krajowych publikacji makroekonomicznych. Większość z nich była nieco rozczarowująca, w tym m.in. produkcja przemysłowa: wzrost we wrześniu o 3,2% r/r (konsensus 3,5% r/r). oraz sprzedaż detaliczna wzrosła (+4,8% r/r wobec oczekiwań wynoszących +5,6% r/r). Nadal mocno ujemną dynamikę prezentuje produkcja budowlano-montażowa, choć wzrosła w stosunku do poprzedniego miesiąca z -20,5%r/r do -15.3%r/r przewyższając tym samym oczekiwania (-18,8%r/r).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji