ECB utrzymuje łagodne nastawienie

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Przez większą część minionego tygodnia panowała raczej spokojna atmosfera, wydarzeniami, które przykuły nieco więcej uwagi inwestorów było posiedzenie EBC, piątkowe odreagowanie ostatnich wzrostów w segmencie spółek technologicznych w USA, jak również w wybory w Wielkiej Brytanii.

W całym tygodniu amerykański S&P500 spadł o 0,27%, technologiczny NASDAQ stracił 1,53%, z czego niemal całość dotyczyła piątkowej sesji. Na niewielkim plusie był z kolei przemysłowy Dow Jones, który wzrósł o 0,33%. Dobrze radziły sobie także amerykańskie banki w reakcji na postęp prac w sprawie zapowiadanych przez administrację Donalda Trumpa zmian regulacyjnych odciążających wymogi kapitałowe w segmencie bankowym. Na czerwono tydzień kończyła także większość europejskich indeksów, STOXX Europe 600 spadł o 0,47%, niemiecki DAX stracił 0,06%, a francuski CAC40 skończył tydzień 0,66% niżej.

Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu nie zapowiedział oczekiwanej normalizacji polityki pieniężnej. Rynki odebrały posiedzenie ECB zdecydowanie gołębio, o czym świadczą znaczące spadki rentowności na rynkach bazowych i peryferiach strefy euro oraz osłabienie wspólnej waluty. Kosmetyczne zmiany w komunikacie, mające zgodnie z oczekiwaniami bardziej jastrzębi ton, w kontekście braku szczegółów dotyczących normalizacji polityki pieniężnej czy nawet formalnej dyskusji na ten temat na posiedzeniu miały w konsekwencji drugorzędne znaczenie. Dodatkowo w nowej projekcji EBC obniżona została ścieżka inflacji (HICP) do 1,5% r/r w 2017 (o 0,2pp), 1,3%r/r w 2018 (o 0,3pp) i 1,6% r/r w 2019 (o 0,1pp). Bank spodziewa się, że poprawa koniunktury nie będzie generować ryzyk inflacyjnych, prawdopodobnie z uwagi na czynniki strukturalne (np. powrót nieaktywnych na rynek pracy), jak i rynkowe (mocne euro, taniejąca ropa), co uzasadnia bardzo wolną normalizację jego polityki

Mniejszy wpływ na rynki finansowe miał zaskakująco słaby wynik Konserwatystów w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, reakcja inwestorów miała bardziej lokalny charakter oraz miała odzwierciedlenie m.in. w osłabieniu się funta w stosunku do pozostałych walut bazowych.

Lepszy od rynków rozwiniętych tydzień zanotowały wschodzące rynki akcji, indeks MSCI EM dedykowany tej klasie aktywów wzrósł o 0,36%, podczas gdy MSCI World spadł o 0,6%. Na plusie były azjatyckie rynki: Hang Seng z Hong Kongu zyskał 0,55%, wzrosty obserwowano także na giełdzie w Szanghaju gdzie główny indeks kończył tydzień na 1,8-procentowym plusie. Na niemal niezmienionym poziomie tydzień kończył rynek turecki, na niewielkim plusie była Rosja (dolarowy RTS -0,4%) oraz Brazylia (Ibovespa -0,48%).

Na plusie także warszawska giełda, bardzo pozytywnie wyróżniał się indeks największych spółek WIG20, który zyskał 1,19%. Bardzo mocne były szczególnie notowania KGHM (+5,48%) oraz PKN Orlen (+5,2%). Słabiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki: mWIG40 był 0,19% pod kreską, z kolei sWIG80 zyskał jedynie 0,15%.

W minionym tygodniu RPP utrzymała wczoraj stopy na dotychczasowym poziomie, komunikat Rady uległ jedynie kosmetycznym zmianom. Podczas konferencji prezes Glapiński utrzymał łagodną retorykę m.in. powtórzył, że w jego ocenie stopy powinny pozostać bez zmian do końca 2018. Rada jest niezmiennie optymistyczna odnośnie perspektyw wzrostu gospodarczego.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji