Efekt stycznia jeszcze nie nadszedł

Powrót inwestorów na rynek giełdowy po okresie świątecznym nie przełożył się na kursy indeksów w Polsce, co pokazuje, że efekt stycznia jeszcze (o ile w ogóle) nie nadszedł. Ostatni tydzień indeksy zakończyły spadkami. Najgorzej wypadły spółki małe z Swig80 tracąc nieco ponad 5%, pozostałe indeksy straciły na wartości niewiele powyżej 3%. Przyczyny spadku można upatrywać zarówno w słabości rynków wschodzących, co wpływa również na polskie indeksy, ale także skutkach reformy OFE.

Na rynkach zagranicznych nie było większych zmian. SP500 wzrósł 0,6%, DAX o 0,4 %, spadki zanotowały indeksy chiński oraz brazylijski, odpowiednio 3,35 i 2,52%. Relatywnie dobrze zachowała się giełda Turecka +2,95%. W Stanach Zjednoczonych gorszy od oczekiwań okazał się odczyt indeksu ISAM dla branż spoza przemysłu, jednak pozytywnie zaskoczył poziom zamówień w przemyśle jak i odczyt raportu ADP. W myśl protokołu z posiedzenia FED, znaczenie polityki poluzowania ilościowego jest coraz mniejsze, choć zwiększają się za to potencjalne ryzyka dla stabilności finansowej. Z drugiej jednak strony bardzo rozczarowujące dane dotyczące ilości nowoutworzonych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, które okazały się najgorsze od stycznia 2011 roku, oddaliły wśród inwestorów obawy o gwałtowne ograniczenie QE3, co pomogło bykom zakończyć piątkową sesję w Stanach Zjednoczonych na plusie.

Optymistyczny wydźwięk miały za to komentarze po ostatnim posiedzeniu EBC. Po raz pierwszy od zakończenia się programu ratunkowego swoje obligacje na wolnym rynku sprzedała Irlandia a w ślad za nią mogą pójść kolejne kraje, takie jak Portugalia czy nawet Grecja.

Niedźwiedzie nastroje widoczne były w zachowaniu indeksu Shanghai Composite po publikacji słabej dynamiki indeksu PPI, co może świadczyć o pogarszającej się kondycji sektora przemysłowego w Chinach. Dodatkowo, negatywnie na nastrojach inwestorów odbiły się gorsze od oczekiwań dane eksportowe i niższy od przewidywań bilans handlowy.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFI

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji