Fed, Bank Japonii i zmienność cen ropy w centrum uwagi

W minionym tygodniu najważniejsze indeksy akcji zamknęły się na plusie, choć w największym stopniu rynki zawdzięczają to jedynie bardzo udanej piątkowej sesji. Pozytywne nastroje w piątek były zdeterminowane m.in. niespodziewaną obniżką stóp procentowych przez Bank Japonii.

Dzięki obniżce Japonia dołączyła do grona państw z ujemną stopą depozytową (obecnie wynosi -0,1%). Utrzymane zostało także dotychczasowe tempo skupu aktywów. W konsekwencji silne wzrosty cen akcji odnotowano na rynkach azjatyckich (Nikkei 225 wzrósł w piątek o blisko 3% kończąc tydzień z wynikiem +3,31%), co przełożyło się także na silne otwarcie w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Pozytywnie na sentyment (w tym szczególnie notowania spółek energetycznych) wpłynął także wzrost cen ropy w drugiej połowie tygodnia (w ujęciu tygodniowym wzrost ten wyniósł 4,44%), napędzany m.in. spekulacjami o możliwej redukcji wydobycia przez państwa OPEC. W konsekwencji amerykański S&P500 zakończył ostatecznie tydzień na 1,77-procentowym plusie, technologiczny NASDAQ zyskał 0,51%. Wzrosty obserwowano także w strefie euro, Europe Stoxx 600 wzrósł o 1,2%, niemiecki DAX był wyżej o 0,34%, podczas gdy francuski CAC40 zamknął się 1,85% na plusie.

Dobry tydzień miał za sobą także krajowy rynek akcji, WIG20 wzrósł 3,07%. Odreagowanie ostatnich silnych spadków dotknęło segment krajowych banków (mBank +9,8%, Alior +8,5%), duże wzrosty odnotowały także notowania Eurocash (+13,1%), wskazujące na pewien optymizm uczestników rynku wobec skali realnego (uwzględniającego przerzucenie dużej części kosztów na producentów) obciążenia branży zaproponowanym podatkiem od obrotów handlowych. Nieco słabiej radziły sobie mniejsze spółki (sWIG80 +1,45%), wysokie wzrosty obserwowano w segmencie średnich spółek (mWIG40 +3,41%), w konsekwencji szeroki indeks WIG zyskał 2,91%.

Silne wzrosty na polskiej giełdzie wpisywały się w kontekst pozytywnego momentum na rynkach wschodzących. Indeks MSCI EM dedykowany rynkom rozwijającym się wzrósł w ubiegłym tygodniu o blisko 4,5%, podczas gdy indeks MSCI World skupiający rynki rozwinięte zyskał niecałe 1,7%. Wzrosty cen ropy oraz umocnienie walut EM napędzały rynek akcji w Brazylii (Ibovespa +6,25%), podczas gdy rosyjski dolarowy RTS zyskał 7,8%. Na plusie była także Turcja, indeks XU100 był wyżej o 4,6%. W Chinach notowania na giełdzie w Szanghaju utrzymywały się w tendencji spadkowej (-6,15%), nie przeszkadzało to jednak giełdzie w Hong Kongu zamknąć tydzień na solidnym plusie (Hang Seng +3,16%).

Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Zgodnie z oczekiwaniami Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, wyraźnie jednak złagodził swój komunikat wskazując na niską inflację oraz mniej optymistyczne perspektywy wzrostu gospodarczego.

Obecnie rynek kontraktów futures dyskontuje jedynie 14% szans wzrostu stóp procentowych w marcu, wobec około 50% jeszcze na początku roku. Inwestorzy z niecierpliwością oczekiwali także na dane dotyczące wzrostu gospodarczego w USA. W IV kw. 2015 r. amerykańska gospodarka wzrosła o 0,7% kw/kw, nieznacznie poniżej konsensusu rynkowego. Bliska oczekiwaniom okazała się struktura wzrostu: odnotowano spowolnienie konsumpcji prywatnej z 3% do 2,2% (częściowo tłumaczony niższą sprzedażą samochodów), inwestycje mieszkaniowe powtórzyły wynik z poprzednich kwartałów (ok. 0,3 p.proc. wkładu do dynamiki), kiepskie dane o zamówieniach na dobra trwałe wpłynęły na ujemny wkład kategorii pozostałych inwestycji (-0,2 wobec +0,3 p.proc. w III kwartale), eksport netto i zapasy odjęły po 0,5 p.proc.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji