Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Fed pozostawił w ubiegłym tygodniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie (przedział 0-0,25%). Rynek był bardzo podzielony co do tego jaki ruch wykona Fed, 45% ankietowanych ekonomistów spodziewało się podwyżki o 25pkt bazowych, rynek futures wyceniał takie prawdopodobieństwo na około 30%. Od samej decyzji istotniejszy z punktu widzenia oczekiwań rynkowych był wydźwięk komunikatu i konferencji prasowej, które okazały się zaskakująco łagodne w tonie. Co najważniejsze szczególnie dużo uwagi poświęcono niesprzyjającemu otoczeniu zewnętrznemu, które pośrednio odwoływało się do spowolnienia wzrostu gospodarczego na rynkach wschodzących, w tym szczególnie w Chinach. Okazało się być to kluczowym elementem, które przeważyło za tym, aby pozostawić stopy na obecnym poziomie. W ocenie większości przedstawicieli Rezerwy Federalnej amerykańska gospodarka jest w fazie ożywienia, która de facto sama z siebie mogłaby uzasadniać podwyżki. Wskazuje to na istotną zmianę w podejściu Fed, który do tej pory jedynie wskazywał te ryzyka, ale nie traktował ich, jako kluczowych w procesie decyzyjnym.

Choć w dół zostały zrewidowane prognozy poziomu inflacji i wzrostu gospodarczego, Fed pozostaje optymistyczny co do perspektyw amerykańskiej gospodarki. Obniżyła się przy tym także mediana spodziewanego przez członków FOMC docelowego poziomu stóp procentowych oraz przedziałów kształtowania się ich w najbliższych latach. Fed podtrzymuje nadal oczekiwania na podwyżki stóp na kolejnych posiedzeniach. Najbliższe posiedzenie będzie miało miejsce 28 października. Podwyżka w przyszłym miesiącu wydaje się jednak mało prawdopodobna. Bez wątpienia ważniejsze będzie posiedzenie grudniowe, przed którym poznamy więcej danych makro, które mogłyby wpłynąć na taką decyzję. Rynek dyskontuje obecnie jednak jedynie 45-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki w tym roku.

W kontekście niewielkich szans na szybkie odwrócenie negatywnych tendencji w globalnej gospodarce wydaje się, że podwyżki stóp przez Fed mogą być odłożone na dłużej. Scenariusz podtrzymania niepewności co do momentu zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed oraz powrót obaw o faktyczny stan amerykańskiej gospodarki miał negatywne przełożenie na rynek akcji w ostatnim dniu tygodnia.

Indeksy amerykańskie nie uległy podczas ostatniego tygodnia większym zmianom – S&P500 spadł o 0,15%, DJIA o 0,30%, natomiast NASDAQ zyskał symboliczne 0,1%. Początek tygodnia był relatywnie udany dla rynku akcji w USA, później, po czwartkowej konferencji Fedu dotyczącej poziomu stóp procentowych, indeksy zaczęły silnie tracić. Także niemieccy inwestorzy negatywnie odebrali czwartkową retorykę szefowej Fedu. DAX spadł o 2,05%, podczas gdy do czwartku utrzymywał się praktycznie na stałym poziomie. Relatywnie lepiej zachowywały się w minionym tygodniu indeksy STOXX Europe 600 oraz STOXX Europe 50, które zyskały niecałe 2%.

Polski WIG20 zanotował w ostatnim tygodniu spadek o 0,79%, z czego większość odbyła się w piątek, kiedy to WIG20 spadł o 1,42%. MWIG40 zmienił się nieznacznie (-0,15%), podobnie jak SWIG80 (+0,15%).  Ciekawostką polskiego parkietu okazał się KGHM, który od sierpniowego dołka zyskał już około 25%, między innymi również dzięki nadziei na obniżenie podatku od kopalin.

Rentowność obligacji 10-letnich wyniosła 2,96%, co oznacza zmianę o 0,18 pp w stosunku do ubiegłego tygodnia (2,78%).

Łukasz Hejak
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji