Grecja osiągnęła wstępne porozumienie z wierzycielami

Po długich negocjacjach na weekendowym posiedzeniu Eurogrupy udało się osiągnąć kompromis w sprawie warunków udzielenia pomocy Grecji. Porozumienie zakłada, że znaczna część zmian zaproponowanych przez rząd premiera Tsiprasa, na które w piątek formalnie zgodził się grecki parlament, będzie musiała zostać przegłosowana w formie ustawy w ciągu najbliższych dni (do środy). Jest to warunek konieczny ale nie wystarczający do tego, aby Grecja mogła ubiegać się o kolejny pakiet pomocowy z ESM w wysokości przekraczającej 80 mld euro. Zmiany te dotyczą m.in. podwyżki VAT oraz zmian w systemie emerytalnym.

Grecja zobowiązała się także do utworzenia funduszu, który miałby zarządzać aktywami greckimi o wartości około 50 mld euro z przeznaczeniem sfinansowania części długu (około 25 mld euro) oraz rekapitalizacji banków. Fundusz ten będzie znajdował się w Atenach i będzie zarządzany lokalnie pod obserwacją wierzycieli. Zgodę na powyższe zmiany musi do środy wyrazić jeszcze grecki parlament po to aby umożliwić rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego pakietu pomocowego z ESM. Do ich przegłosowania konieczne będzie zapewne wsparcie partii opozycyjnych, gdyż część członków partii rządzącej zapewne opowie się przeciw proponowanemu rozwiązaniu. W najbliższych dniach kluczowe będzie również uzyskanie tymczasowego finansowania ze strony krajów strefy euro, które umożliwiłoby Grecji spłatę - przypadającego na 20 lipca – zadłużenia wobec EBC. Rynki finansowe z entuzjazmem przyjęły te doniesienia, spadła awersja do ryzyka, wzrastały ceny akcji. Niemiecki DAX zyskuje w poniedziałek 1,3%, francuski CAC40 blisko 1,9%. Rosły także ceny obligacji państw peryferyjnych strefy euro, rentowności obniżały się na całej długości krzywej dochodowości w Portugalii, Hiszpanii czy Włoszech.

Optymizm co do konstruktywnego rozwiązania greckiego kryzysu panował także w ubiegłym tygodniu. Pomimo odrzucenia przez Greków w referendum propozycji wierzycieli w drugiej połowie tygodnia obserwowano silną poprawą sentymentu co pozwoliło większości indeksów akcji w strefie euro zakończyć tydzień na solidnym plusie. Niemiecki DAX zyskał w ubiegłym tygodniu 2,33%, francuski CAC40 niecałe 2%, a STOXX Europe 600 ponad 1,4%. Na tym tle gorzej prezentował się rynek amerykański, który zakończył tydzień na niemal niezmienionym poziomie. Za sprawą przede wszystkim doniesień politycznych dotyczących zmian regulacyjnych w krajowym sektorze bankowym krajowe indeksy zakończyły miniony tydzień spadkami. Z jednej strony kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała wprowadzenia podatku od aktywów banków, z drugiej strony natomiast rząd przedstawił projekt pomocy kredytobiorcom we frankach, który będzie kosztował krajowe banki kolejne kilka mld złotych. W rezultacie krajowe indeksy traciły mocno na wartości we wtorek oraz środę, ostatecznie jednak za sprawą piątkowego optymizmu w sprawie pomocy dla Grecji WIG20 obniżył się w całym tygodniu jedynie o 0,32% (do czwartku był niżej o blisko 3%), podobny wynik odnotował szeroki WIG (spadek o 0,32%).

W ubiegłym tygodniu istotnie spadały ceny ropy. Oprócz obaw o tempo wzrostu globalnej gospodarki i umocnienia dolara najważniejszą z przyczyn była perspektywa osiągnięcia ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie energii jądrowej. Cena ropy Brent spadła o blisko 7% i znalazła się ponownie poniżej 60 dolarów za baryłkę.

Bardzo uważnie śledzone przez inwestorów były także doniesienia z chińskiego rynku akcji. W ubiegłym tygodniu nadal panowała tam duża nerwowość. Największe tąpnięcie nastąpiło w środę kiedy zarówno indeks giełdy w Hong Kongu jak i w Szanghaju spadły o blisko 6%. Paniczna wyprzedaż akcji przyspieszana była zarówno likwidowaniem lewarowanych pozycji, w tym szczególnie przez inwestorów indywidualnych, jak również odwrotem inwestorów zagranicznych z chińskiego rynku akcji. Uspokojenie przyniosły dopiero kolejne działania regulacyjne władz chińskich, w tym np. zakaz sprzedaży akcji przez udziałowców posiadających pakiet powyżej 5% spółki czy też zawieszenie wszystkich prowadzonych procesów IPO. W warunkach zawieszenia notowań dla wielu spółek, wraz ze wspomnianym już globalnym spadkiem do awersji do ryzyka pod koniec tygodnia, przyczyniło się to uspokojenia sytuacji. Co więcej pozwoliło to nawet na powrót silnych wzrostów, stąd też w perspektywie całego tygodnia indeks giełdy w Szanghaju wzrósł o 5,7%. Giełda w Hong Kongu również odrobiła część strat, w całym tygodniu nadal była jednak na 4,4-procentowym minusie.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami 


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji