Historyczne szczyty na amerykańskich giełdach

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Inwestorzy na rynkach akcji mogą zaliczyć ostatni tydzień do jednego z najbardziej udanych w bieżącym roku. Narracja w zasadzie pozostaje niezmienna, szczególnie pozytywny sentyment utrzymuje się od zwycięstwa w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa, które nasiliło oczekiwania na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego i poprawę otoczenia regulacyjnego w USA.

Rynek nie przestraszył się praktycznie ani przez moment przegranego przez włoski rząd w pierwszy weekend grudnia referendum konstytucyjnego, ustąpienie obecnego premiera oraz tym samym zbliżającej się perspektywy nowych wyborów w tym kraju. Ostatecznie amerykańskie indeksy wspięły się na nowe szczyty, S&P 500 zyskał 3,13%, a technologiczny NASDAQ kończył tydzień 3,60-procentowym wzrostem.

Zielono było także na europejskich parkietach. Niemiecki DAX wzrósł o 6,57%, francuski CAC40 był wyżej o 5,24%, podczas gdy STOXX Europe 600 zyskał 4,74%. Czwartkowe bardzo ważne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zostało pozytywnie odebrane przez rynek. Rada Prezesów EBC zdecydowała o wydłużeniu program skupu obligacji do końca przyszłego roku (wobec pierwotnego terminu zakończenia w marcu 2017 r.), jednocześnie zmniejszając miesięczną skalę skupowanych aktywów z 80 mld EUR do 60 mld EUR. Dodatkowo zlikwidowany został obecny limit minimalnej rentowności skupowanych obligacji na poziomie stopy depozytowej EBC (-0,4%). W połączeniu z dodaniem możliwości skupu instrumentów już od jednego roku do daty zapadalności (do tej pory były to dwa lata) sprzyjało to wystromieniu się krzywej dochodowości obligacji większości państw strefy euro (spadek rentowności papierów z krótkim terminem do wykupu i wzrost dochodowości papierów o odleglejszej niż 5 lat zapadalności). Komentarz na konferencji miał przy tym stosunkowo łagodny charakter, co osłabiło EUR w stosunku do USD oraz większości pozostałych walut.

Dobrze radziły sobie także rynki wschodzące. Indeks MSCI Emerging Markets wzrósł o 2,92%, nieznacznie mniej od MSCI World (+3,03%) dedykowanego rynkom rozwiniętym. Wyższe ceny ropy będące efektem porozumienia państw OPEC i innych krajów wydobywczych sprzyjały notowaniom na giełdzie rosyjskiej (dolarowy RTS +5,71%). Wzrosty obserwowano także w Turcji (XU100 +3,18%), słabiej wyglądały rynki azjatyckie, Hang Seng z Hong Kongu był wyżej o 0,87%, a główny indeks giełdy w Szanghaju spadł o 0,34%.

Pozytywny globalny sentyment do akcji oraz obserwowany w ostatnich dniach silny napływ zagranicznych inwestorów na nasz lokalny rynek wywindował indeks największych spółek WIG20 aż o 6,51%. Najmocniej zyskiwały akcje Alior Banku (+19,5%). Pozytywnie na kurs przełożyło się odstąpienie tego banku od akwizycji Raiffaisen Bank Polska. Na dużym plusie był też BZ WBK (+13,24%) oraz KGHM (+11,46%). Mniejsze i średnie spółki również były na plusie, wzrost ten był jednak skromniejszy, mWIG40 zyskał 1,52%, podczas gdy sWIG80 0,78%, co ostatecznie przełożyło się na wzrost szerokiego indeksu WIG o 4,58%.

W ubiegłym tygodniu swoje posiedzenie miała także krajowa RPP, która pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Podczas konferencji prezes Glapiński wskazywał, że spowolnienie gospodarcze jest przejściowe, a ewentualna obniżka stóp procentowych będzie nieefektywna i nie pobudzi inwestycji. Prezes NBP zaznaczył, że Rada znacznie większą uwagę przykłada do kwestii makroostrożnościowych, aniżeli dyskusji na temat stóp procentowych.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji