Hit inwestycyjny ubiegłego tygodnia

Miniony tydzień był bardzo udany dla amerykańskich inwestorów. Indeksy kolejny raz znalazły się na tegorocznych maksimach, a stopy zwrotu liczone od początku stycznia zbliżają się do 30% (Nasdaq zyskał w tym roku 29.6%). Tylko w ostatnim tygodniu Nasdaq zyskał 3.23%, S&P500 wzrósł o 2.42%, a DIJA i skupiający mniejsze spółki Russell2000 zyskały odpowiednio 1.07% i 2.81%.

Wydarzeniem politycznym tygodnia było osiągnięcie porozumienia między Demokratami a Republikanami i zakończenie trwającego 16 dni government shutdown. Chociaż rozwiązanie jest tymczasowe, bo  finansowanie administracji zostało zagwarantowane tylko do stycznia następnego roku to wydaje się, że na teraz był to wystarczający impuls dla pchnięcia rynków w górę. A jeszcze na dzień przed osiągnięciem porozumienia agencja Fitch ostrzegła, że dalszy impas może skutkować obniżeniem ratingu USA.

Absolutnym hitem inwestycyjnym spośród największych spółek w USA były akcje Google, które w ciągu tygodnia zdrożały o 15.99%. Akcje największej na świecie wyszukiwarki rosły po publikacji lepszych niż oczekiwano wyników kwartalnych, mocno przyczyniając się do silnego wzrostu całego indeksu Nasdaq. Jednak nie wszystkie spółki technologiczne dały zarobić inwestorom w ostatnim tygodniu, najsłabiej zachowywały się walory IBMa, których cena osunęła się o 6.65% i to pomimo tego, że spółka osiągnęła w minionym kwartale zysk nieznacznie lepszy niż prognozowali analitycy. Dobre wyniki kwartalne pomogły natomiast notowaniom akcji General Electric, które zyskały w ciągu ostatnich pięciu sesji 4.71%. Wynik netto osiągnięty przez GE był lepszy niż prognozy, pomimo tego, że przychody były niższe niż rok temu. Dobre wyniki kwartalne pokazał także Morgan Stanley, w reakcji na co akcje banku wzrosły o 6.23%. Generalnie instytucje finansowe publikowały dobre wyniki kwartalne, na poziomie zysku netto oprócz wspomnianych powyżej, pozytywnie zaskoczyły Bank of America, Goldman Sachs i PNC Financial. Mimo kary za sprzedawanie produktów opartych na hipotekach, co spowodowało kryzys finansowy także notowania JP Morgana kończą miniony tydzień na plusie. Wyniki zgodne z oczekiwaniami zaprezentowała Coca-Cola, co ocenione zostało przez inwestorów negatywnie i spowodowało spadek kursu.

Część danych z rynku w USA nie była ostatnio publikowana, gdyż większość urzędów nie pracowała w normalnym trybie. Inwestorzy poznali dane z rynku pracy, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych była wyższa niż prognozowali ekonomiści, dobry był natomiast odczyt Philadelphia Fed.

Polskie spółki zachowywały się w minionym tygodniu zdecydowanie gorzej niż zagraniczne. WIG20 nie dał zarobić, inwestorzy muszą zaksięgować 0.18% straty, mniejsze spółki generalnie zachowywały się lepiej, chociaż piątkowa sesja była mocno spadkowa dla indeksu mWIG40. Ostatecznie sWIG80 zyskał solidne 4.51%, a mWIG40 wzrósł o 1.46%.

Dane makro z polskiej gospodarki nie odbiegały znacznie od oczekiwań analityków, zarówno odczyt sprzedaży detalicznej, jak i produkcji przemysłowej były zbliżone do konsensusu.

Z największych spółek dobrze zarobić dały walory Banku Handlowego, które zdrożały o 5.21%. Także Synthos i GTC wyróżniały się pozytywnie rosnąc odpowiednio o 4.72% i 4.05%. Najgorszymi inwestycjami tygodnia były natomiast JSW (-7.79%), Kernel (-5.09%) i BZWBK (-4.43%).Warto też podsumować zachowanie spółek z mWIG40, gdzie zmienność była dość duża. Silnie zachowywały się akcje Polimexu (+12.50%), Wawelu (+10.65%) i Kruka (+10.05%), natomiast po odpisaniu części zysków wynikających z bancassurance przez Alior silnie traciły banki: Alior (-22.80%), GetinNoble (-3.53%) i Getin Holding (-3.51%). Silnie tracił również Serinus Energy (-9.18%), po tym jak spółka podała, że odnotowała w odwiercie w Brunei przepływy gazu na poziomie poniżej 50 tys. stóp sześciennych dziennie.

Łukasz Hejak
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji