Huśtawka nastrojów

Pierwsza połowa ubiegłego tygodnia przyniosła głęboką przecenę na rynkach akcji. Europejskie i amerykańskie indeksy zaliczyły przejściowo kolejne kilkunastomiesięczne minima, a ceny ropy spadły najniżej od ponad 10 lat. Najbardziej widoczna przecena dotyczyła notowań segmentu finansowego w strefie euro, która była napędzana w ostatnim czasie obawami o zyskowność sektora w kontekście nasilenia się perspektywy dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro (w co wpisała się m.in. zaskakująca czwartkowa obniżka stóp procentowych o 15pb przez Bank Szwecji) oraz słabszych od oczekiwań wyników publikowanych w ostatnich tygodniach m.in. przez Deutsche Bank i SG.

Powrót optymizmu obserwowaliśmy w piątek. Tym razem role się odwróciły choć nadal sektor finansowy pozostawał w centrum uwagi czemu sprzyjały zapowiedzi DB o programie skupu obligacji własnych, insider buying w amerykańskim JPMorgan oraz stosunkowo dobre wyniki Commerzbanku. Pozytywnie na piątkowy sentyment rynkowy wpłynęły także dane o sprzedaży detalicznej w USA. Dobre nastroje odbiły się na notowaniach cen topy, która na piątkowej sesji zamknęła się blisko 10-procentowym wzrostem (w ujęciu tygodniowym zamknięcie to nadal było jednak nieco ponad 4% niżej co dobrze obrazuje zmienność tego rynku w ostatnim czasie).

Pomimo wspomnianego solidnego piątkowego odbicia cały ubiegły tydzień większość rynków zamknęła na minusie. Amerykański S&P500 zamknął się z 0,72-procentową stratą, technologiczny NASDAQ był niżej o 0,56%. Większe spadki odnotowano w strefie euro, niemiecki DAX był niżej o 3,43%, a Europe STOXX 600 spadł o 4,1%. Pod kreską były także krajowe indeksy, WIG20 stracił 1,2%, gdzie największe spadki odnotowano w przypadku PKN Orlen (-5,54%) i KGHM (-5,42%). Gorzej radziły sobie indeksy średnich spółek, mWIG40 zakończył tydzień z 3,71-procentową stratą przez co szeroki WIG był niżej o 1,84%., podczas gdy sWIG80 był stracił 1,05%.

Wzrost awersji do ryzyka sprzyjał wzrostom cen obligacji skarbowych na rynkach bazowych oraz złota. Rentowności amerykańskich i niemieckich 10-letnich skarbówek spadły odpowiednio do 1,75% oraz 0,2%. Ceny złota wzrosły powyżej 1200 USD za uncję kończąc tydzień na blisko 7-procentowym plusie. Mocniejsze były także krajowe obligacje skarbowe, rentowność 5 oraz 10-letnich obligacji Polski wyniosła na koniec tygodnia odpowiednio 2,25% oraz 3,05%.

Pogorszenie sentymentu rynkowego nie sprzyjało także rynkom wschodzącym. Wyrażony w USD indeks MSCI EM dedykowany rynkom wschodzącym był niżej o 3,83%, podczas gdy rynki rozwinięte zakończyły tydzień o 2,4% niżej (dolarowy indeks MSCI World). Spadki odnotowała giełda turecka (XU100 – 4,4%), czemu towarzyszyło dodatkowo osłabienie się lokalnej waluty w stosunku do rynków bazowych. Blisko 5-procentowy spadek zanotowała rosyjska giełda (RTS – 4,96%).

Oprócz wspomnianych danych dotyczących sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych ubiegłotygodniowy kalendarz obfitował także w inne ważne dane makro z kraju i ze świata. Należały do nich m.in. dane PKB ze strefy euro, które zgodnie z oczekiwaniami pokazały wzrost 1,5%r/r (0,3%kw/kw). Na uwagę zasługuje solidne odbicie w Hiszpanii (kontrybucja do wzrostu 0,8%kw/kw), stabilne dynamiki odnotowano w krajach centralnych Europy (Niemcy 0,3%r/r), nieco słabsza dynamika widoczna była w pozostałych krajach peryferii (Włochy 0,1%kw/kw, Grecja -0,6%kw/kw). Słabsze od oczekiwań okazały się dane dotyczące produkcji przemysłowej w stefie euro (spadek -1,3%m/m wobec oczekiwań 0,3%m/m). Wysoki udział w niższej produkcji pośród państw europejskich miał przy tym sektor energetyczny, dynamika dóbr trwałych pozostawała dodatnia. Z lokalnych danych poznaliśmy dane dotyczące inflacji CPI w styczniu, której dynamika wyniosła -0,7% r/r wobec oczekiwań na poziomie -0,5%. Ponadto wstępny szacunek danych o PKB za czwarty kwartał 2015 r. pokazał solidny wzrost 3,9%r/r, nieco powyżej oczekiwań konsensusu (3,8%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji