Huśtawka nastrojów

Po czarnym poniedziałku, kiedy to wiele giełd na całym świecie odnotowało największą od 2011 r. jednodniową przecenę następne dni przyniosły nieco uspokojenia i poprawy nastrojów na rynkach finansowych. W rezultacie większości giełd udało się częściowo bądź w całości odrobić straty z początku tygodnia. Amerykański S&P zakończył ostatecznie tydzień na 0,95-procentowym plusie, pozostając obecnie blisko 7,5% poniżej szczytu z połowy lipca. Silne odreagowanie odnotował także technologiczny NASDAQ, który w całym tygodniu zyskał nawet 2,62%. Podobnie sytuacja wyglądała na europejskich parkietach. Niemiecki DAX po spadku o niecałe 5% w ubiegły poniedziałek tydzień zakończył na plusie (wzrost o 1,72%), francuski CAC40 był wyżej o 0,95%, podczas gdy Euro Stoxx 50 zyskał 1,21%. Wzrostom na giełdach w zachodniej Europie sprzyjało osłabienie się euro względem dolara obserwowane w kolejnych dniach po tym jak dane makro ze Stanów Zjednoczonych zaskakiwały in plus przez co rosło dyskontowane prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Fed w najbliższych miesiącach.

Na tle rynków bazowych gorzej wypadały krajowe indeksy. WIG20 odnotował spadek o 1,59%, nieznacznie większe spadki obserwowano w przypadku małych i średnich spółek (sWIG80 był niżej o 1,82%), co w rezultacie przełożyło się na spadek szerokiego indeksu WIG o blisko 1,7%. Indeks największych spółek w dół ciągnęła lubelska Bogdanka po doniesieniach o zerwaniu kontraktu na dostawy węgla przez Enee. Silna korekta objęła także papiery PKN Orlen, któremu nie sprzyjało mocne odbicie cen ropy. Pozytywnie wyglądały natomiast notowania spółek z sektora finansowego wspierane oczekiwaniami na złagodzenie ostatecznego kształtu przegłosowanej ustawy dotyczącej pomocy kredytobiorcom we frankach. Notowania mbanku rosły o 6,24%, BZWBK zyskał 5,47% a PKO BP 3,14%.

Dynamiczne odbicie na rynku surowców z końca ubiegłego tygodnia wspierało notowania akcji na rynkach wschodzących. Szczególnie silne wzrosty odnotowano w Rosji, gdzie obok wzrostów cen akcji pomagało blisko 6-procentowe umocnienie rubla. W rezultacie dolarowy indeks rosyjskich spółek RTS zyskał blisko 8,9%. Wzrosty odnotowano także na silnie powiązanym z surowcami rynku w Brazylii, gdzie indeks giełdy w Sao Paulo był wyżej o 3,14%. W dół notowania na rynkach wschodzących ciągnęły nadal Chiny, czemu sprzyjał słabszy od oczekiwań odczyt PMI dotyczący przemysłu oraz zaprzestanie centralnych interwencji przez władze chińskie na rynku akcji. Indeks w Szanghaju stracił 7,85%, a indeks Hang Seng giełdy w Hong Kongu 3,51%. Pomimo tego wyrażony w USD indeks MSCI dedykowany rynkom wschodzącym był wyżej 1,01%, podczas gdy indeks MSCI World wzrósł jedynie o 0,47%.

Do kluczowych danych makro opublikowanych w ostatnim tygodniu należała korekta dynamiki amerykańskiego PKB, który ostatecznie w drugim kwartale wzrosło o 3,7% kw/kw (wobec oczekiwań na poziomie 3,2%). Lepiej od oczekiwań wypadły także zamówienia na dobra trwałe. W Europie pozytywnym zaskoczeniem był odczyt niemieckiego IFO wskazujący zarówno na poprawę bieżącej koniunktury w biznesie, jak również oczekiwań co do jej kształtowania w przyszłości. Z krajowych danych bez zgodny z oczekiwaniami był odczyt dotyczący stopy bezrobocia, które spadło o 0,2 pkt proc. Do 10,1% w lipcu.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami