Indeksy znowu biją historyczne rekordy

Miniony tydzień był kolejnym dobrym okresem dla akcjonariuszy amerykańskich spółek, indeksy znowu biły historyczne rekordy. Silniej zachowywały się małe spółki Russell2000, który zyskał w ciągu tygodnia 0.78%, DJIA, S&P500 i Nasdaq wzrosły odpowiednio o 0.65%, 0.37% i 0.14%.

Od początku tygodnia pojawiały się dyskusje na temat wysokich wycen amerykańskich giełd, skomentowane nawet przez szefową Fedu, która stwierdziła, że z całą pewnością nie mamy do czynienia z rynkową bańką. Pomimo obaw i dyskusji S&P500 ma za sobą siódmy tydzień wzrostów z rzędu i pobity historyczny poziom notowań, także DJIA pierwszy raz w historii przekroczył poziom 16 tys. punktów. Cały czas żywa jest dyskusja na temat terminu rozpoczęcia przez Fed ograniczenia skupu aktywów z rynku, wydaje się, że najlepszym dowodem na to, że tapering jest już w cenach, są wzrosty indeksów z ostatniego tygodnia. Jednocześnie można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie komunikaty z Fedu kształtują zachowanie rynków w ostatnim czasie i taka sytuacja może się utrzymywać, trzeba jednak pamiętać, że mamy za sobą bardzo dobry rok, amerykańskie giełdy są na historycznych szczytach, a naprawdę rzadko bywa tak, żeby tak dobre nastroje z pierwszych jedenastu miesięcy roku są psute w grudniu.

W minionym tygodniu nie było wiele odczytów makro, ale dane publikowane były raczej lepsze niż prognozy. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej były lepsze niż oczekiwali analitycy, sprzedaż rosła o 0.4% mdm, przy oczekiwanych przez analityków 0.1%. Natomiast cyfry dotyczące inflacji były generalnie zgodne z rynkowym konsensusem, co odczytane zostało pozytywnie, jako czynnik odsuwający w czasie tapering. Dane dotyczące liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych były lepsze niż oczekiwano.

Polska giełda w ostatnim tygodniu zachowywała się lepiej niż giełdy w USA czy Europie Zachodniej, ale także emerging markets. Widać wyraźnie, że coraz większą rolę odgrywają lokalne pieniądze, fundusze inwestycyjne cały czas notują napływy, ale również w OFE nastroje nie są złe, bo miesięczne zestawienia pokazują, że fundusze emerytalne są kupującymi akcje.

Jak to bywało również w ostatnich okresach najsilniejszym indeksem minionego tygodnia był mWIG40, który zyskał 2.37%. Słabość innych indeksów była tylko relatywna, bo wszystkie zamknęły piątkową sesję na poziomie wyższym niż tydzień wcześniej, WIG20 zyskał 1.71%, sWIG80 1.06%, a WIG 1.74%.

Ze spółek tworzących WIG20 najwięcej można było zarobić na walorach JSW (+7.66%), banku BRE (+6.55%) oraz Bagdanki (+6.00%). Z kolei najgorszymi inwestycjami tygodnia były Asseco Polska (-1.28%), Eurocash (-1.18%) i PGE (-1.13%).

Łukasz Hejak
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji