Indie - szybki wzrost gospodarczy, Chiny - nieznaczne spowolnienie

Indie

Indie należą do najszybciej rozwijających się znaczących światowych gospodarek. W drugiej połowie minionego roku wzrost PKB zbliżył się do 8%, co pozwoliło Indiom wyprzedzić konia pociągowego gospodarki światowej - Chiny. W I kwartale 2015 roku dobra passa była kontynuowana. Odczyty PMI sektora przemysłowego za marzec (52,1) wskazywały na dobrą koniunkturę już 17-ty miesiąc z rzędu, podczas gdy wskaźnik koniunktury sektora usług (53,2) daje pozytywne odczyty od 11-tu miesięcy. Produkcja przemysłowa także zwiększa się w szybkim tempie – ostatni odczyt z lutego (+5,0% rdr) był powyżej średniego tempa wzrostu ostatnich lat.

Wybrany w zeszłym roku rząd premiera Modiego napotyka na trudności w przeprowadzaniu reform w izbie wyższej parlamentu, gdzie jego partia posiada zaledwie około jednej czwartej miejsc. Do tej pory powiodło się przegłosowanie liberalizacji przepisów o inwestycjach zagranicznych w sektor ubezpieczeniowy, trwają pracę nad zmianami w przepisach o odpowiedniku podatku VAT oraz dotyczących obrotu ziemią. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia jest kluczowa dla przyszłości Indii, które cierpią ze względu na opóźnienia w rozwoju infrastruktury. Brak zgody właścicieli małych rolniczych poletek na sprzedaż ziemi niejednokrotnie wstrzymywał projekty na wiele lat. Zdeterminowany premier próbuje obchodzić parlamentarny zastój wydając dekrety, lecz są niewielkie szanse, by przedsiębiorstwa podejmowały decyzje bez trwałych zmian w prawie.

Po wzroście o 30% w 2014 roku, indeks giełdy w Bombaju w bieżącym roku praktycznie nie mienił się. Część komentatorów wskazywało na „konkurencję” ze strony Chin a także Rosji, zarówno od strony wycen, jak i wyników inwestycyjnych ostatnich kilku miesięcy. Wskaźnik cena do zysku dla indeksu Sensex wynosi obecnie 20,7, podczas gdy średnia dla MSCI Emerging Markets wynosi 14,6. Można jednak uznać, że taka premia jest uzasadniona, biorąc pod uwagę, że Indie są obecnie najszybciej rozwijającą się gospodarką świata, a prognozowany wzrost zysków na obecny rok wynosi niemal 25%. W ostatnich tygodniach zaniepokojenie inwestorów zagranicznych wywołało wymaganie zapłacenia podatku od zysków kapitałowych (MAT). Część funduszy uznała wykładnię ministerstwa finansów za działanie wsteczne i wniosła sprawy do sądów. Zamieszanie w tej sprawie zmniejsza zaufanie do rynku indyjskiego i było najprawdopodobniej przyczyną kwietniowego spadku indeksu o ponad 3%, przy sprzyjającej koniunkturze na rynkach wschodzących.

Podsumowując, wyceny na giełdzie w Indiach są stosunkowo wysokie na tle rynków wschodzących, jednakże proreformatorskie nastawienie rządu, szybki wzrost gospodarczy i prognozowany wzrost zysków zdają się uzasadniać taką sytuację.

Chiny

Pierwszy kwartał 2015 r. przyniósł w Chinach nieznaczne spowolnienie - roczny wzrost PKB spadł do 7,0% w porównaniu z 7,4% w IV kwartale 2014. Jest to zgodne z rządową strategią bardziej zrównoważonego wzrostu. W kwietniu wskaźnik PMI dla przemysłu publikowany przez Markit/HSBC spadł do najniższego poziomu od roku (49,2), drugi miesiąc z kolei kształtując się poniżej poziomu 50 punktów, rozgraniczającego ekspansję od spadku koniunktury.

By stymulować gospodarkę bank centralny Chin 20 kwietnia obniżył stopę rezerw obowiązkowych o pełny punkt procentowy (do 18,5%). Rynki oczekiwały redukcji o połowę mniejszej. Była to największa zmiana od czasu kryzysu w 2008 roku. Szacuje się, że to posunięcie uwolni około 1,5 biliona juanów (240 mld USD) na akcję kredytową. W ostatnich miesiącach banki nie były chętne udzielaniu pożyczek, będąc pod presją zwiększania zyskowności i poziomu złych kredytów w swych portfelach. Rząd także próbuje rozkręcić koniunkturę - premier Chin Li Keqiang publicznie wezwał instytucje do zwiększenia akcji kredytowej i wsparcia projektów rozwojowych w celu restrukturyzacji. Premier wywarł także presję na zmniejszenie opłat i prowizji dla małych przedsiębiorstw.

Jednym z powodów spowolnienia jest zmniejszenie aktywności w sektorze budownictwa, które odpowiada za ok. 15% PKB. Spadek cen nowych mieszkań trwa już siódmy miesiąc z rzędu; w marcu były one o 6,1% niższe niż rok temu. Nadchodzące miesiące zapowiadają się bardziej optymistycznie – ceny w dużych miastach albo ustabilizowały się (Szanghaj) albo zaczęły ponownie rosnąć (Pekin i Szenzen). Spadki na rynku nieruchomości spowodowały, że inwestorzy łaskawszym okiem spojrzeli na rynek akcji. Gwałtowne wzrosty trwają od listopada ubiegłego roku, w ciągu 12 miesięcy wzrost indeksu w Szanghaju wyniósł aż 122%. Ponad dwukrotna zwyżka cen przyciąga nowych graczy, w tym wielu inwestorów indywidualnych. W rekordowym trzecim tygodniu kwietnia założono aż 4,14 miliona (!) nowych rachunków maklerskich. W połowie zeszłego roku wskaźnik cena/zysk dla giełdy w Szanghaju wynosił 9,6, a obecnie kształtuje się na poziomie 22,1; wskaźnik ceny do wartości księgowej wynosi 2,18. Na tym tle znacznie lepiej prezentują się akcje notowane w Hongkongu, które dostępne są dla inwestorów zagranicznych. W ciągu 12 miesięcy do końca kwietnia 2015 roku indeks Hangseng wzrósł o 27%, a wyceny są znacznie atrakcyjniejsze niż w Szanghaju. Wskaźnik ceny do zysku wynosił na koniec pierwszego kwartału 2015 roku 10,6, a ceny do wartości księgowej 1,36.

Podsumowując, chińska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, choć wolniejszym niż w ubiegłych latach. Na stabilniejszym wzroście i potencjalnym zmniejszeniu się różnic w wycenach mogą skorzystać akcje w Hongkongu, które są wyceniane atrakcyjnie wobec lokalnego rynku w Szanghaju i innych rynków wschodzących.

Maciej Kołodziejczyk
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących

Kup fundusze inwestujące na rynku indyjskim i chińskim. Teraz 0% opłat!

Investor Indie i Chiny

Kup fundusz

Investor BRIC

Kup fundusz

Investor Zrównoważony Rynków Wschodzących

Kup fundusz