Inwestorzy rozpoczęli realizację zysków na części rynków

Za nami tydzień mieszanych stóp zwrotu na światowych rynkach. Wydaje się, że po rajdzie świętego Mikołaja z grudnia 2012 oraz euforii związanej z odsunięciem w czasie klifu fiskalnego, inwestorzy zaczęli realizować zyski na części rynków lub poszczególnych papierach.

Amerykański Standard&Poor’s 500 zyskiwał 0,4%, Europa zachodnia nieco traciła (niemiecki DAX -0,8%; francuski CAC 40 -0,6%), w Azji również mieszane stopy zwrotu – koreański KOSPI -0,8%, natomiast napędzany drukowaniem pieniędzy japoński Nikkei 225 1,1%. Zarówno dane makro, jak i utrzymanie stóp procentowych strefy euro na dotychczasowym poziomie nie stanowiły zaskoczenia dla inwestorów.

Na warszawskiej giełdzie byliśmy świadkami korekty głównie na akcjach dużych spółek: najmocniej traciły sektory: WIG-chemia -2,5%, WIG-spożywczy -2,5% oraz WIG-paliwa -3,1%. Najsilniej korekta dotknęła akcji PKN’u i Lotosu, gdzie inwestorzy realizowali zyski z zeszłego roku z wyraźnym widokiem na pogorszenie się parametrów rynkowych dla spółek rafineryjnych w 2013 roku. Na rynku obligacji niefortunny komentarz Rady Polityki Pieniężnej, w trakcie konferencji po ogłoszeniu obniżki stóp o 25 punktów bazowych, doprowadził do wzrostu rentowności polskich obligacji, co stanowi wyraźną korektę trwającej już od kilku miesięcy hossy na obligacjach.

W nadchodzącym tygodniu najistotniejszy będzie przebieg sezonu wyników kwartalnych otwarty w ubiegłym tygodniu przez Alcoa. Wyniki były zgodne z oczekiwaniami inwestorów, natomiast komentarz zarządu odnośnie popytu na aluminium w 2013 roku był lekko pozytywny. Nadchodzące wyniki dużych banków budzą duże nadzieje inwestorów, więc na pewno wywołają silny ruch w którąś ze stron.

Maciej Chudzik

Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji