Janet Yellen wspiera rynki gołębią retoryką

W minionym tygodniu najważniejszym wydarzeniem okazało się wystąpienie Janet Yellen na konferencji Klubu Ekonomicznego w Nowym Jorku, na którym to przewodnicząca Fed stwierdziła, że od posiedzenia FOMC w grudniu doszło do pogorszenia perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego oraz zaznaczyła konieczność ostrożnych zmian w polityce pieniężnej Fed.

Komentarz Yellen wpłynął na spadek oczekiwań na wzrost stóp w USA w tym roku. W ocenie szefowej Fed w najbliższych latach można oczekiwać tylko stopniowych podwyżek stóp procentowych, jednocześnie niepewna sytuacja w światowej gospodarce przekłada się na większe ryzyka dla gospodarki USA. Wystąpienie Yellen złagodziło wydźwięk ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Fed, którzy w swoich komentarzach sugerowali, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej niż oczekuje tego rynek. Po wspomnianej konferencji implikowane prawdopodobieństwo jednej podwyżki Fed Funds w 2016 r. implikowane z kontraktów futures wynosiło jedynie 55%.

Spadek prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w USA wpłynął na spadek awersji do ryzyka. Miało to pozytywne przełożenie na amerykański rynek akcji, wspierało także notowania akcji na rynkach wschodzących. W konsekwencji w perspektywie całego tygodnia rynek amerykański odnotował silne wzrosty: S&P500 wzrósł o 1,84%, podczas gdy technologiczny NASDAQ zyskał 2,97%. Łagodna retoryka Yellen wpłynęła także na istotne osłabienie się USD wobec EUR oraz pozostałych walut. Miało to niekorzystny wpływ na europejskie parkiety, jak również giełdę w Japonii. Niemiecki DAX stracił w całym tygodniu 0,58%, francuski CAC40 -0,17%, a Europe STOXX 600 -0,55%. Japoński Nikkei 225, osłabiony dodatkowo słabymi odczytami koniunktury dla Japonii, zakończył tydzień o 3,65% niżej. W rezultacie w ujęciu zagregowanym od rynków rozwiniętych lepiej radziły sobie rynki wschodzące, indeks MSCI EM dedykowany państwom rozwijającym się wzrósł o 1,58%, podczas gdy MSCI World dedykowany rynkom rozwiniętym był wyżej o 1,21%. Na plusie był rynek turecki, główny indeks giełdy w Stambule XU100 zyskał 1,79%, pozytywnie kończył tydzień rynek w Brazylii (Ibovespa +1,82%) oraz Rosji (dolarowy RTS +1,74%). Podobnie jak na pozostałych rynkach wschodzących sytuacja wygląda na krajowym parkiecie. WIG20 zyskał 1,91%, nieco słabiej zachowywały się małe i średnie spółki, mWIG40 był wyżej o 0,51%, podczas gdy sWIG80 zakończył tydzień z 1,02-procentowym wzrostem.

Rynki finansowe oczekiwały w minionym tygodniu także na publikację comiesięcznych kluczowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowane w ostatni piątek dane potwierdziły dobrą kondycję tamtejszego rynku pracy, zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 215 tys., wobec konsensusu na poziomie 195 tys. W górę zostały także zrewidowane dane z poprzedniego miesiąca (do 245 tys.). Dynamika przeciętnych wynagrodzeń wyniosła 2,3% r/r, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej (jednakże dane zrewidowano w górę o 0,1 pp.). Pomimo tego, że dane te teoretycznie wspierają scenariusz zaostrzenia polityki pieniężnej przez Fed, to jednak po wspomnianych wypowiedziach przewodniczącej Fed nie zwiększyły one istotnie dyskontowanego prawdopodobieństwa podwyżek, ani nie wsparły notowań amerykańskiego dolara.

Do istotnych danych należała także publikacje indeksów PMI, pozytywnie należy odnotować wzrost tego wskaźnika dla sektora przetwórczego w Chinach, który wzrósł do 50,2 pkt (wyżej od konsensusu prognoz wynoszącego 49,4 pkt) z 49,0 pkt miesiąc wcześniej (wartość wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza ożywienie w sektorze). Indeks PMI dla polskiego przemysłu także zaskoczył pozytywnie wzrostem z 52,8 pkt do 53,8 pkt. Do najważniejszych krajowych danych należał także wstępny odczyt inflacji CPI w marcu. Pierwszy szacunek GUS pokazał nieco głębszy spadek cen od konsensusu (-0,9% r/r vs oczekiwane -0,8 r/r).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji