Jednoznaczna dominacja rynków rozwiniętych

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem jednoznacznej dominacji rynków rozwiniętych, które znów rosły, ustalając kolejne maksima. Amerykański Standad%Poor’s 500 rósł 1,2%, niemiecki DAX 1,9% i japoński Nikkei 225 ze spektakularną stopą zwrotu 6,7%. Co więcej apetyt na ryzyko amerykańskich inwestorów wzrasta z każdym dniem – kolejne szczyty notuje indeks małych spółek Russell 2000 z tygodniowym zyskiem 2,2%.

Euforia na rynkach napędzana jest głównie drukowaniem pieniądza przez japoński bank centralny, które nie znajduje sprzeciwu ze strony innych rządów. Takie posunięcia banku centralnego oczywiście spychają wartość jena w stosunku innych walut w dół (JPY/USD -2,6%), polepszając atrakcyjność japońskiego eksportu. Oczywiście nie wszyscy muszą być zadowoleni z takiego obrotu rzeczy – istotnie traci na tym Korea, której towary stają się relatywnie mniej atrakcyjne. Znajduje to swoje odbicie zarówno w kursach poszczególnych eksporterów (Samsung tracił 3,8%), jak i całego rynku (KOSPI oddał 1,1%). Rynki rozwijające się nie poruszały się w jednym rytmie: rosyjski RTS pozostał bez zmian, brazylijska Bovespa traciła 0,7%, turecki ISE 100 wzrósł o skromne 0,5% natomiast lokalną gwiazdą był warszawski parkiet ze wzrostem o 2,1%.

Warszawski parkiet podążył ścieżką wyznaczoną przez zachodnie giełdy. Nie dość, że główny indeks rósł w tym samym tempie co świat, to dodatkowo średnie spółki wykazały się zwiększoną mocą – mWIG40 wzrósł aż o 4,4%. Paliwem do wzrostów mWIG’u były spółki chemiczne (WIG chemia zyskał 6%), bank GetinNoble (10,3%) Getin Holding (9,5%) oraz LPP (8,7%). Jeżeli w przypadku GetinNoble i Getin Holding mówimy o odbiciu, to LPP notuje spektakularne nowe szczyty. Warto zwrócić uwagę na akt, że równie lubiana przez zagranicznych inwestorów (i równie wysoko wyceniana na wskaźnikach) spółka Eurocash podążała w przeciwnym kierunku po opublikowaniu rozczarowujących wyników i zakończyła tydzień ośmioprocentowym obsunięciem z historycznych szczytów. W najbliższych tygodniach na warszawskim parkiecie inwestorzy będą się skupiać głównie na wynikach kwartalnych poszczególnych spółek.

Maciej Chudzik
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji