Kolejny tydzień wzrostów na giełdach

W minionym tygodniu kontynuowane było odbicie na światowych giełdach zapoczątkowane w połowie lutego br. Amerykański S&P500 zyskał 1,63%, technologiczny NASDAQ był wyżej o 1,93%. Tym samym S&P500 od dołka na poziomie 1810 pkt z połowy lutego, w ciągu ostatnich dwóch tygodni odrobił już blisko 8%. Pozytywnie na sentyment wpływało m.in. odbicie cen ropy (+10,5% w ostatnim tygodniu) wywołane nasileniem oczekiwań na cięcia produkcji przez państwa OPEC, jak również silnym spadkiem nakładów inwestycyjnych w amerykańskim sektorze łupkowym.

Dynamiczne wzrosty obserwowano także w strefie euro, niemiecki DAX zakończył tydzień wzrostem na poziomie 1,33%, francuski CAC40 był wyżej o 2,17%, a Europe STOXX 600 zyskał 1,71%. Pomimo spadku awersji do ryzyka i umocnieniu dolara względem euro (oraz większości innych walut), zyskiwało także złoto, które kończyło tydzień  2,31% na plusie (+16% od początku roku).

Na plusie były także krajowe indeksy. W przypadku WIG20 zmiana była symboliczna (+0,2%),  istotnie lepiej radziły sobie jednak mniejsze i średnie spółki: mWIG40 zyskał 1,9%, a sWIG80 +1,17%.

Dane, które poznaliśmy w zeszłym tygodniu z globalnych gospodarek miały mieszany charakter. PMI dla sektora usług z USA zaskoczyły negatywnie spadkiem z 53,2 pkt do 49,8 pkt. Podobnie negatywnie zaskoczyły przemysłowe PMI, zarówno dla USA, jak i strefy euro. Amerykański indeks PMI dla sektora przemysłowego spadł z 52,4 pkt do 51 pkt, analogicznie w strefie euro odnotowano spadek z 52,3 pkt do 51 pkt. Rozczarowujące były indeksy wyprzedzające (spadek niemieckiego IFO Business Climate z 106,8 do 105,7 pkt).

Pozytywny wydźwięk pozostawiły natomiast dane o PKB z USA za czwarty kwartał 2015 roku. (rewizja z 0,7% kw/kw do 1,0% wobec konsensusu wynoszącego 0,4%). Danym o PKB towarzyszył także nieco większy od oczekiwań wzrost inflacji – deflator PKB zanotował wzrost o 0,9% kw/kw wobec 0,8% w pierwotnej publikacji, inflacja bazowa wzrosła 1,3% kw/w wobec 1,2% pierwotnie. Silny popyt wewnętrzny na początku 2016 roku pokazały także miesięczne dane dotyczące dochodów i wydatków konsumenckich. W styczniu dynamika dochodów zanotowała solidny wzrost 0,5% m/m wobec wzrostu 0,3% w grudniu. Również dynamika wydatków przekroczyła oczekiwania rosnąc w zbliżonym tempie do dochodów (0,5% m/m wobec konsensusu 0,3% m/m). Ostatecznie na plus zaskoczyły także towarzyszące danym miary inflacji PCE (wzrost z 0,7% r/r do 1,3% r/r, konsensus 1,1%) i PCE core (wzrost z 1,5% r/r do 1,7% r/r, konsensus 1,5%). Dane o nowych zamówieniach na dobra trwałe w USA zaskoczyły pozytywnie wzrostem 4,9% m/m po spadku w grudniu -4,6% m/m oraz przy oczekiwaniach konsensusu na wzrost 2,9% m/m (przy niższej bazie o 0.4 pp, łączne zaskoczenie wyniosło 2,3 pp). Wszystkie te elementy sprzyjały notowaniom USD, który wyraźnie umacniał się wobec EUR. Osłabieniu EUR sprzyja dodatkowo wzrost oczekiwań na dalsze złagodzenie polityki pieniężnej EBC na najbliższym marcowym posiedzeniu.

Nieco gorszy sentyment niż na rynkach bazowych panował na rynkach wschodzących, a w konsekwencji indeks MSCI EM dedykowany rynkom wschodzącym pozostał praktycznie na niezmienionym poziomie, podczas gdy MSCI World, w którego skład wchodzą akcje z rynków rozwiniętych zyskał 1,13%. Silne wzrosty odnotowała Turcja, indeks XU100 w Stambule był wyżej o 2,62%. Odbicie cen ropy sprzyjały akcjom rosyjskim (dolarowy RTS +4,33%). Na niewielkim plusie kończyły notowania akcji w Hong Kongu (Hang Seng +0,41%), pomimo spadków na giełdzie w Szanghaju (-3,24%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji