Kolejny udany tydzień amerykańskich inwestorów

Amerykańscy inwestorzy mają za sobą kolejny udany tydzień, stopy zwrotu liczone od początku stycznia br. przekraczają już 15%. W minionym tygodniu najlepszym z głównych indeksów był DJIA, który zwiększył kapitalizację o 0.88%, ale S&P500 nie wypadł wiele gorzej (+0.78%). Nasdaq i Russell2000 zyskały po 0.4%.

Powodem do wzrostów, które w dużej mierze zadziały się w piątek był raport z rynku pracy. Liczba nowych etatów w sektorach pozarolniczych w maju wzrosła o 175 tys., podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 163 tys. Dane były dobre, ale nie rewelacyjne, co ostatnio okazuje się być najlepszym paliwem do wzrostów – dane pokazują poprawiającą się gospodarkę, a jednocześnie nie są na tyle dobre, żeby skłonić Fed do zakończenia procesu QE. Piątkowe dane o zatrudnieniu pokazują raczej stabilizację na rynku pracy i bardzo powoli odbijającą się gospodarkę. Sektor prywatny dodał 178 tys. nowych etatów, co także było wynikiem lepszym niż rynkowy konsensus. Stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 7.6% z 7.5% przed miesiącem. W reakcji na dane silnie rosły najbardziej cykliczne sektory, a większe spółki zachowywały się lepiej niż małe. Dobre dane z rynku pracy spowodowały też dalszą wyprzedaż amerykańskich obligacji. Był to udany tydzień dla akcjonariuszy spółek Merck i Intel. Pierwsza spółka zyskiwała na wartości po publikacji dobrych danych finansowych, natomiast Intel rósł po prezentacji nowej generacji procesorów.

Na notowania europejskich akcji, poza danymi z amerykańskiego rynku pracy, wpływ miały decyzje banków centralnych. EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i choć Mario Draghi stwierdził, że bank jest gotowy do obniżenia stopy depozytowej, to taka decyzja nie została podjęta (jak sugerował szef EBC, dobre dane PMI świadczą o poprawie sytuacji gospodarczej). Także Bank Anglii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Trudno jednoznacznie ocenić zachowanie polskich giełd w minionym tygodniu. Przy relatywnie słabszym zachowaniu się blue chipów (WIG20 zyskał symboliczne 0.13%), kolejny raz bardzo silnie zachowywał się mWIG40, który zyskał 2.61%. Najmniejsze spółki skupione w sWIG80 rosły średnio o 1.76%. Podobnie jak na świecie również polskie indeksy nie wykonały do zeszłego piątku znaczącego ruchu i dopiero po publikacji piątkowych danych ruszyły na północ. Duży wpływ na przebieg notowań miały komunikaty RPP. Rada nie zaskoczyła rynku i obniżyła stopę procentową o 25 pb z poziomu 3% do 2.75%. Końcówka tygodnia przyniosła silne osłabienie złotego i wyprzedaż na rynku polskiego długu. Z największych spółek w minionym tygodniu najlepiej zachowywały się walory dewelopera GTC (+5.65%), PGNiN (+4.70%) i banku PKO (+3.13%), natomiast najgorszymi inwestycjami tygodnia okazały się Bagdanka (-6.06%), Kernel (-4.36%) i PZU (-4.02%).

Łukasz Hejak
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji