Komentarz miesięczny, listopad 2019

Najwyraźniej w 2020 roku nie będzie żadnej recesji, której wielu inwestorów, strategów i analityków obawiało się jeszcze 2-3 miesiące temu. Co więcej, moc giełdowych indeksów wskazuje, że jedyną rozsądną alternatywą jest dynamiczne ożywienie... Jarosław NiedzielewskiDyrektor Departamentu Inwestycji

PODSUMOWANIE

  • Rok po giełdowej rzezi na Wall Street (nazwanej przez amerykańskiego Prezydenta jedynie chwilową usterką) amerykańskie indeksy przystąpiły do zmasowanego ustanawiania kolejnych rekordów (6 szczytów indeksu S&P500 w dwa tygodnie). Podnoszone jeszczew sierpniu obawy o nieuchronnie nadciągającą recesję przestały spędzać sen z powiek inwestorów. Po raz pierwszy od wielu miesięcy zaczęli oni przychylnym okiem spoglądać w kierunku akcji. W tegorocznym pojedynku między akcjami i obligacjami te pierwsze zaczęły zyskiwać przewagę. Wygrana w jesiennej potyczce nie oznacza jednak zwycięstwa w wojnie. Ta pozostaje nierozstrzygnięta.

  • Taki pokaz siły 10-letniej już amerykańskiej hossy, w teoretycznie najmniej sprzyjających ku temu warunkach, świadczy o tym, że rynek (zbiorowy umysł inwestorów) w swojej mądrość postawił wszystko na jedną kartę. Najwyraźniej w 2020 roku nie będzie żadnej recesji, której wielu inwestorów, strategów i analityków obawiało się jeszcze 2-3 miesiące temu. Co więcej, moc giełdowych indeksów wskazuje, że jedyną rozsądną alternatywą jest dynamiczne ożywienie takie, jak w latach 2012-13 i 2016-17. Piękna to i chwalebna wizja, za którą sam optowałem od dłuższego czasu, jednak póki co nie ma jeszcze ona silnegoi jednoznacznego potwierdzenia w gospodarczych faktach.

  • Sporym zaskoczeniem jest za to pokaz siły najbardziej nielubianych i niedoważanych rynków ostatnich miesięcy, czyli europejskich parkietów. W ciągu czterech tygodni od dołka z początku października niemiecki indeks DAX zyskał ponad 11% i w konsekwencji znalazł się o włos (2%) od rekordu ustanowionego w styczniu 2018 roku. Trudno o większy kontrast między rynkiem, a gospodarką niż przeprowadzenie ataku na historyczny szczyt giełdowego indeksu zaraz po tym, jak bank centralny ogłosił prawdopodobne wejście gospodarki Niemiec w recesję (dwa spadki PKB pod rząd – 2 i 3 kwartał 2019, ostatecznie wg. oficjalnych danych w 3 kwartale jednak urósł o 0,1%).

  • Natomiast dotychczasowy wzrost rentowności obligacji w USA z 1,5% do 1,9% nie jest w żadnej mierze równoznaczny z wycenianym przez rynek akcji przemysłowym ożywieniem. Jeśli w przyszłym roku faktycznie do niego dojdzie, posiadacze obligacji skarbowych powinni znacznie wyraźniej odczuć na portfelach smak porażki po przegraniu trwającej od roku wojny między oboma klasami aktywów.
  • Choć inwestorzy na rynku akcji powinni pamiętać, że zamiast obiecanej ugody handlowej amerykański Prezydent może z łatwością, po raz trzeci w tym roku, doprowadzić do eskalacji w starciu z Chinami, to póki co, najlepszym komentarzem do rekordów na Wall Street są słowa z tweetu samego Donalda Trumpa: Enjoy! Spend Your money well!

Interesują Cię analizy i prognozy rynku kapitałowego?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami rynkowymi Dyrektora Departamentu Inwestycji w Investors TFI w formie comiesięcznych przekrojowych raportów oraz bieżących komentarzy. Publikacje Dyrektora Departamentu Inwestycji ukazują się także regularnie w mediach ekonomicznych, m.in. w Gazecie Giełdy Parkiet.

Komentarze Dyrektora Departamentu Inwestycji