Komentarz miesięczny, listopad 2020

Podsumowując, skuteczna szczepionka będzie niewątpliwie czynnikiem zmieniającym sytuację na rynkach, a przede wszystkim w światowej gospodarce i fundamentach wielu spółek oraz branż. Pytanie tylko czy już dziś? Mam wątpliwości... Jarosław NiedzielewskiDyrektor Departamentu Inwestycji

PODSUMOWANIE

  • Jesienna fala pandemii, niczym tornado, od dwóch miesięcy przetacza się po Europie, napiera na USA, omijając w gruncie rzeczy Azję. Choć od września na rynkach króluje zmienność, to wśród giełdowych inwestorów nie widać śladów paniki, jakiej byliśmy świadkami w lutym i marcu. Wtedy zimną krew zachowywali politycy. Dziś to europejskie rządy wykonują paniczne ruchy w obliczu znacznie większej niż pół roku temu skali zakażeń. Przywracanie restrykcji w gospodarce nie spłoszyło jednak inwestorów na rynkach akcji, a zakończenie wyborczego wyścigu w USA dodało im nawet animuszu. Wisienką na torcie okazała się wieść o skutecznej szczepionce, dająca nadzieję na rychły powrót do normalności. Chyba nieco przedwcześnie.
  • Na rynkach finansowych zwycięstwo Joe Bidena postrzegane jest jako zachęta do dalszego obstawiania trendu osłabiania się amerykańskiej waluty, liczenia na kolejną odsłonę stymulacji fiskalnej, a także do stawiania na spółki ze Starego Kontynentu oraz wymęczone wojną handlową rynki wschodzące. Wygrana Joe Bidena może i będzie wsparciem dla międzynarodowego handlu i tym samym gospodarek emerging markets, ale z giełdowej perspektywy giełd większe znaczenie ma inny czynnik. Wskaźnikowi akcji rynków wschodzących jest dziś bliżej do indeksu Nasdaq niż kiedykolwiek wcześniej.
  • Polska wraz z większością państw w Europie, w ostatnich dwóch miesiącach znalazła się w epicentrum jesiennej, dużo groźniejszej niż wiosenna, fali pandemii. Gdy na przełomie sierpnia i września otwierano w Europie szkoły, rządy z przekonaniem broniły tezy, że tym razem żadnego zamrożenia gospodarek nie będzie. Dziś, zaledwie dwa miesiące później, we Francji, Słowenii, Czechach, Austrii, Portugali, we Włoszech czy w Hiszpanii obowiązuje godzina policyjna. Praktycznie wszędzie na Starym Kontynencie ogłoszono drastyczne ograniczenia aktywności społeczno-gospodarczej, a w Polsce zapowiedziano narodową kwarantannę. Dlatego nie ma się co dziwić, że na wieść o wysokiej skuteczności szczepionki produkowanej przez spółkę Pfizer inwestorzy, szczególnie w Europie, wpadli w euforię uznając, że czas „wielkiej smuty” w sektorach szczególnie dotkniętych skutkami pandemii ma się ku końcowi.
  • Podsumowując, skuteczna szczepionka będzie niewątpliwie czynnikiem zmieniającym sytuację na rynkach, a przede wszystkim w światowej gospodarce i fundamentach wielu spółek oraz branż. Pytanie tylko czy już dziś? Mam wątpliwości. Póki co, faktyczny lockdown w Europie trwa w najlepsze. W Polsce może za chwilę przybrać postać narodowej kwarantanny, a w USA - po walce wyborczej - walka z Covid-19 może dopiero zacząć przybierać na sile. Inwestorzy mogą oczywiście starać się przejść do porządku dziennego nad problemami najbliższych kilku miesięcy, skupiając się na rozgrywaniu na rynkach powrotu do normalności. Oby nie mieli okazji się rozczarować.

Interesują Cię analizy i prognozy rynku kapitałowego?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami rynkowymi Dyrektora Departamentu Inwestycji w Investors TFI w formie comiesięcznych przekrojowych raportów oraz bieżących komentarzy. Publikacje Dyrektora Departamentu Inwestycji ukazują się także regularnie w mediach ekonomicznych, m.in. w Gazecie Giełdy Parkiet.

Komentarze Dyrektora Departamentu Inwestycji