Koniec tygodnia zdecydowanie lepszy dla polskich inwestorów

Ostatni tydzień nie był specjalnie udany dla amerykańskich inwestorów, zarówno DJIA, jak i S&P500 traciły na wartości (odpowiednio 1.25% i 1.06%). Pozytywnie wyróżniły się natomiast Nasdaq, który zyskał 0.18% i Russell2000, który nie zmienił swojej wartości.

Główne indeksy spadały w obawie przed budget showdown. W poniedziałek kończy się w USA rok budżetowy, a Republikanie i Demokraci cały czas nie doszli do porozumienia w sprawie planu wydatków. Jeśli kompromis nie zostanie osiągnięty na poniedziałkowym posiedzeniu senatu to 800 tys. pracowników amerykańskich instytucji państwowych będzie musiało iść na bezpłatny urlop. Jedną z kwestii spornych są wydatki związane z Obamacare i chociaż podobne dyskusje kończyły się porozumieniem zawieranym w ostatniej chwili nie jest wcale oczywiste, że konsensus uda się osiągnąć i tym razem. Natomiast  politycznym wydarzeniem tygodnia w Europie był wynik wyborów w Niemczech. Angela Merkel ponownie wybrana została na kanclerza Niemiec, a koalicja CDU/CSU zdobyła 41.5% głosów. Wyniki były w sumie zgodne z oczekiwaniami, więc rynek praktycznie nie zareagował na doniesienia z Niemiec.

Relatywna siła indeksu Nasdaq wobec DJIA i S&P500 wynikała głównie z dobrego zachowania się spółek biotechnologicznych, które wzrosły w ciągu tygodnia o prawie 2%. Z innych sektorów dobrze zachowywały się akcje producentów odzieży, po podaniu lepszych niż oczekiwali analitycy wyników prawie 6% w ciągu tygodnia podrożały akcje Nike. Gorzej natomiast wiodło się spółkom technologicznym z Nasdaq, zarówno Apple, Google jak i Intel traciły na wartości. Lepiej zachowywały się walory Microsoftu, kurs rósł na bazie plotek, że nowym CEO spółki może zostać Alan Mulally z Forda.

Dane makro publikowane w ostatnim tygodniu były mieszane. Odczyt amerykańskiego PKB za II kwartał był lekko rozczarowujący (+2.5% wobec oczekiwanych przez ekonomistów +2.6%), gorsze były też dane dotyczące konsumpcji oraz te, obrazujące sprzedaż domów na rynku wtórnym (sprzedaż nowych domów była lepsza od oczekiwań). Lepsze natomiast były dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Także chiński przemysłowy PMI pozytywnie zaskoczył inwestorów rosnąc do poziomu 51.2. Odczyt usługowego PMI dla strefy euro był wyższy niż prognozowali analitycy, ale już wskaźnik dla sektora przemysłu rozczarował.

Polscy inwestorzy kończą tydzień w zdecydowanie lepszych nastrojach, polska giełda znowu pokazała swoją siłę, a warszawski parkiet był jednym z najsilniejszych na świecie. Przewagę kupujących widać było szczególnie w środę i czwartek. Ostatecznie indeks WIG20 zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji 0.59%, mWIG40 aż 2.07%, a sWIG80 1.57%. 

Ważnym, choć raczej marketingowym, wydarzeniem było wprowadzenie przez GPW nowych indeksów. Od poniedziałku inwestorzy mogą obserwować notowania WIG30 (WIG20 poszerzony o 10 największych spółek z mWIG40). Dane z polskiej gospodarki zaskakiwały raczej pozytywnie. Sierpniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 3.4% rdr, co było odczytem lepszym niż prognozowali analitycy. Stopa bezrobocia spadła natomiast do 13% z 13.1% w poprzednim miesiącu.

Z największych spółek w minionym tygodniu najwięcej dały zarobić walory BRE Banku, które zdrożały o 7.90%. Dobrze zachowywały się też akcje TPSA (+7.18%), BZWBK (+5.74%) oraz Banku Handlowego (+5.21%). Dziesięć spółek z WIG20 zakończyło piątkową sesję na poziomach niższych niż tydzień wcześniej. Relatywnie najsłabszymi inwestycjami tygodnia były walory JSW (-6.30%), Synthosa (-5.83%) i Eurocasha (-3.92%).

Łukasz Hejak
Zarządzający Funduszami Investors

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji