Kontynuacja dużej zmienności na rynkach

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W centrum uwagi ostatnich dni pozostaje wymiana handlowych ciosów między dwoma największymi gospodarkami świata, indeksy giełdowe nerwowo reagowały najpierw na nałożenie ceł przez USA, potem odpowiedź Chin, trochę spokoju przyniosły dopiero wczorajsze deklaracje prezydenta Chin wskazujące na pewne potencjalne ustępstwa Chin w odniesieniu do przeciwdziałania kradzieży własności intelektualnej, transferów technologii, dostępu do chińskiego rynku dla zagranicznych firm w tym m.in. obniżeniu ceł na samochody. Słowa te zostały dobrze przyjęte przez prezydenta Trumpa, co może prowadzić do kontynuacji negocjacji i chwilowej deeskalacji tego konfliktu. Negatywnie na sentymencie ciążyły napięcia na linii USA-Rosja dotyczące sytuacji w Syrii, jak również poniedziałkowe przeszukanie przez FBI biura prawnika prezydenta Trumpa.

Po turbulencjach z minionego tygodnia od początku kwietnia amerykański S&P500 zyskuje ostatecznie 0,67%, przemysłowy Dow Jones 0,46% a technologiczny NASDAQ jest wyżej o 1,32%. Po wczorajszym dobrze przyjętym wystąpieniu przed senacką komisją na Kapitolu Marka Zuckerberga silne odreagowanie miało miejsce na akcjach Facebooka, który ostatecznie wzrósł od końca marca o 3,29%. Poprawę nastrojów obserwowano także w strefie euro, w analogicznym okresie STOXX Europe 600 jest wyżej o 2,22%, niemiecki DAX o 2,48%, a francuski CAC40 o 3,29%.

Podobnie sytuacja kształtowała się na warszawskim parkiecie. Najlepiej w kwietniu radzą sobie największe spółki (WIG20 +2,91%), na solidnym plusie znalazły się jednak także mniejsze i średnie spółki: mWIG40 +1,9% i sWIG80 +1,68%.

W ostatnich dniach relatywnie lepiej radziły sobie rynki rozwinięte, indeks MSCI World wzrósł od końca marca o 1,28%, podczas gdy indeks dedykowany rynkom wschodzącym MSCI EM jest wyżej o 0,56%. Dużym obciążeniem dla tego drugiego była silna przecena w Rosji, wywołana nałożeniem restrykcji przez USA na wiele rosyjskich spółek i osób z nimi powiązanych, w tym z otoczenia prezydenta Putina. Dolarowy indeks RTS spadł w efekcie o blisko 12,5%, czemu towarzyszyła również silna przecena lokalnej waluty.

Sporym zaskoczeniem minionego tygodnia był krajowy odczyt inflacji. Wstępny odczyt za marzec pokazał zaskakujący spadek z 1,4% r/r do 1,3% r/r, podczas gdy konsensus rynkowy kształtował się w przedziale 1,6-1,7%. Nie znam jeszcze dokładnego rozbicia a tym samym czynników wpływających na zaskoczenie, niemniej jednak sprzyjało to krajowym obligacjom, których rentowność przesunęła się wyraźnie w dół na całej długości krzywej dochodowości. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wróciła w okolice 3% i była najniższa od ponad półtora roku. Ostatnie dane inflacyjny powinny podtrzymywać bardzo łagodne stanowisko NBP na dzisiejszym posiedzeniu.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami