Korekty na większości światowych rynków akcji

Ubiegły tydzień został zdominowany przez korekty na większości światowych rynków akcji. W zasadzie większość negatywnych stóp zwrotu była uzasadniana nawracającymi obawami o stan gospodarek Hiszpanii i Włoch oraz możliwością osiągnięcia kompromisu budżetowego przez członków Unii Europejskiej.

W Europie silnie zniżkowały niemiecki DAX (-2,3%) oraz francuski CAC 40 (-3,3%). Traciły również rynki wschodzące: Brazylia (BOVESPA -3,1%), Rosja (RTS -2,3%) i Turcja ( ISE 100 -1,9%). Na dalekim wschodzie dodatkowym bodźcem do spadków były słabe prognozy HTC oraz Hotachi – w efekcie Hang Seng tracił 2,1% a Nikkei 225 oraz KOSPI oddały odpowiednio 0,3% i 0,4%. Istotnie silniejsze były Stany Zjednoczone, gdzie wspierająco działały między innym dane makro. Odczyty indeksów PMI dla przemysłu 55,8 (vs. Prognoza 50,5) i usług 55,2 (vs prognoza 55,2) pozytywnie wpłynęły na oczekiwania inwestorów i pozwoliły indeksowi Standard&Poor’s 500 wspiąć się kolejne 0,3%. Przy tym warto zaznaczyć, że od szczytu wszechczasów z 2007 roku dzieli na 3,09%.

Warszawska giełda nie była w stanie w pełni oprzeć się negatywnym tendencjom światowym. Indeks szerokiego rynku tracił 0,4%, natomiast spółki małe zachowały się istotnie gorzej – sWIG spadł aż 2,6%. Spadki były w miarę równomiernie rozłożone pomiędzy branże. Istotnie wyróżniały się branże: budowlana (WIG budownictwo -3,5%) oraz finansowa (WIG banki +1,97%). Budownictwo ciągnięte było w dół głównie przez akcje Budimex’u oraz Mostostalu Warszawa. Odbicie w segmencie banków spowodowane jest głównie odreagowaniem kursów dwóch największych banków (PKO BP 3,1%, Pekao 3%) po niedawnych sprzedażach istotnych pakietów przez Skarb Państwa oraz UniCredit.

W tym tygodniu do wtorku włącznie zamknięta jest większość rynków dalekowschodnich w związku z chińskim nowym rokiem (Chiny świętują cały tydzień). W nadchodzącym tygodniu warto skupić się na danych makro z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz indeks nastrojów konsumenckich University of Michigan) oraz PKB w strefie euro.

Maciej Chudzik

Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji