Łagodniejsza retoryka Yellen i słabsze dane makro osłabiają USD

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu na rynkach finansowych panowały znakomite nastroje. Amerykańskie indeksy wspięły się na historyczne szczyty, S&P500 przebił poziom 2450 pkt kończąc tydzień na 1,42-procentowym szczycie. Świetnie radziły sobie spółki technologiczne wspierane osłabieniem się USD (większa cześć przychodów pochodzi z rynków zagranicznych), w konsekwencji NASDAQ zyskał 2,59% również kończąc tydzień najwyżej w swojej historii. Entuzjazm z USA udzielił się także pozostałym giełdom, wzrosty panowały na rynkach europejskich: STOXX Europe 600 był wyżej o 1,76%, a niemiecki DAX wzrósł o 1,96%.

W centrum uwagi pozostawał spadek oczekiwań na podwyżki stóp procentowych przez Fed, co dodatkowo sprzyjało także rynkowi obligacji. Pewnym zaskoczeniem dla rynków finansowych było przemówienie przewodniczącej Rezerwy Federalnej Janet Yellen przed Kongresem, które miało bardziej gołębi charakter niż poprzednie wystąpienie po ostatnim posiedzeniu FOMC. Choć było ono relatywnie ubogie w informacje o krótkookresowych zamierzeniach FOMC, skupiło się jednak na zagadnieniach strukturalnych amerykańskiej gospodarki (np. wysokie zadłużenie, niższy współczynnik aktywności zawodowej). Kluczowe było przy tym zasygnalizowanie mniejszej pewności odnośnie dynamiki inflacji gasząc tym samym oczekiwania na podwyżki na wrześniowym posiedzeniu oraz obniżając ich oczekiwany docelowy poziom. W rezultacie wypowiedź Yellen wywołała dużą zmienność EUR/USD oraz osłabienie się amerykańskiej waluty do poziomu obserwowanego ostatnio ponad rok temu. W tym samym kierunku oddziaływały piątkowe dane makro z amerykańskiej gospodarki, które przyniosły praktycznie same rozczarowania. Inflacja CPI w czerwcu wyniosła 1,6% (oczekiwano 1,7%) wobec 1,9% zanotowanych w maju – spadek inflacji wynika głównie z niższych cen nośników energii. Sprzedaż detaliczna spadła w ujęciu miesięcznym o 0,2% (wobec oczekiwań wzrostu o 0,1%).

Słabszy USD i obniżenie trajektorii przyszły stóp procentowych w USA, którym towarzyszył wzrost cen surowców, sprzyjały notowaniom akcji na rynkach wschodzących. Indeks MSCI EM dedykowany tej klasie aktywów wzrósł aż o 4,6%, podczas gdy akcje z rynków rozwiniętych wchodzące w skład indeksu MSCI World kończyły tydzień 1,83% wyżej.

Silne wzrosty odnotowano w Brazylii (Ibovespa +8,24%) i Rosji (dolarowy RTS +5,12%). Zielono było także w Turcji (XU100 +5,09%) oraz Hong Kongu (Hang Seng +4,26%).

Krajowa giełda również kończyła tydzień na solidnym plusie. Indeks największych spółek WIG20 zyskał 2,86%. Relatywnie nieco słabiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki: mWIG40 +2,03%, sWIG80 +0,31%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji