Mieszane nastroje na globalnych parkietach, Europa pod presją Ukrainy

Ubiegły tydzień charakteryzował się przewagą niedźwiedzi zarówno w Polsce, jak i na świecie. Amerykański   S&P500 zamknął się -2,7% pod kreską, zaś niemiecki DAX i francuski CAC40 traciły odpowiednio -3,9% i -2,7%. Najgorzej spisywał się Japoński NIKKEI225, który zanotował spadek aż o 7,3%. Kolor czerwony dominował także przy Książęcej. WIG20 zanotował spadek o 0,3%, podczas gdy mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio -1,4% oraz -0,3%.

Względnie optymistyczne nastroje panowały na rynkach wschodzących. Za wyjątkiem rosyjskiego indeksu RTS, który na fali napięć na Ukrainie obniżył się o 2,4%, pozostałe emerging markets pokazały siłę na tle rynków rozwiniętych. Turecki XU100 zwyżkował o 0,2%, zaś Shanghai Composite zakończył tydzień 3,5% na plusie. Nie rozczarowała także Brazylijska Bovespa notując wzrost o 1,5%.

Dane napływające z amerykańskiej gospodarki nie były optymistyczne. Publikacje sprawozdań kwartalnych  okazały się słabe dla firm z sektora technologicznego. Również negatywnie prezentowały się wyniki sektora finansowego, na które rzutowało rozczarowujące sprawozdanie kwartalne JP Morgana. Nieco lepsze od oczekiwań okazały się zaś dane dotyczące liczby nowo-zarejestrowanych bezrobotnych.

Na europejskich rynkach panował negatywny sentyment spowodowany nasilającymi się niepokojami na Ukrainie, pomimo wciąż optymistycznych sygnałów płynących z gospodarek krajów strefy euro, oraz Polski.

W Azji jastrzębi  ton komentarzy prezesa BOJ dotyczący przyszłości programu luzowania ilościowego przyczynił się do gwałtownego wzrostu wartości jena, co skutkowało negatywnymi nastrojami na japońskich parkietach.

Kluczowymi informacjami z Państwa Środka okazały się wypowiedzi premiera Chin, który  ogłosił połączenie giełd Hong Kongu i Shanghaju. Zapowiedział też, że wprowadzenie pakietów stymulujących chińską gospodarkę nastąpi w wypadku spadku dynamiki wzrostu gospodarczego do około 7% przy inflacji nie wyższej niż 3,5%. Wydaje się to istotne w kontekście pogarszających się danych makro z Państwa Środka. W marcu chiński eksport spadł nieoczekiwanie o 6,6 % w skali roku, podczas gdy rynek oczekiwał 5-procentowego wzrostu. W analogicznym okresie, import spadł o 11,3 % r/r wobec konsensusu mówiącego o 4-procentowym wzroście.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji