Mieszane nastroje na polskim parkiecie

Ubiegły tydzień pozbawiony był siły byków na parkietach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. S&P 500 stracił -2,63 %, DAX -3,33 %, zaś Nikkei -1,59 %. Jedynie chiński Shanghai Composite Index zyskał 3,17 %. Na polskim parkiecie królowały mieszane nastroje. WIG 20 zakończył tydzień -1,34 % pod kreską, sWIG 80 stracił -0,24 % a jedynie mWIG 40 był +1,25 % na plusie.

Zeszłotygodniowa sesja w Stanach Zjednoczonych trwała zaledwie 4 dni, gdyż w poniedziałek rynki finansowe w USA były zamknięte ze względu na święto Martin Luther King Day. I choć publikacje wyników amerykańskich spółek takich jak Delta Airlines, Johnson & Johnson, Verizon, czy Halliburton przebiły konsensus, to jednak problemy rynków rozwijających negatywnie ciążyły na nowojorskim parkiecie. Publikacja rozczarowującego produkcyjnego PMI dla Chin, jak i nieznacznie gorsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości oraz indeks wskaźników wyprzedzających przyczyniły się do niedźwiedzich nastrojów na nowojorskiej giełdzie. W efekcie, w piątek zakończył się najgorszy dla S&P tydzień od czerwca 2012.

Paradoksalnie, w samych Chinach obserwowaliśmy wzrosty na giełdach a Shanghai Composite Index zyskał +3,17 %. Stymulusem dla wzrostów na głównych chińskich indeksach były największe od czterech tygodni spadki stóp repo w Państwie Środka po zwiększeniu przez bank centralny Chin dostępu do krótkoterminowego finansowania.

Japońskie indeksy traciły głównie z uwagi na umacniającego się względem dolara jena, zaś na rynku walutowym mieliśmy do czynienia z masową wyprzedażą walut krajów rozwijających się.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFI
Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji