Mieszane nastroje na rynkach i brak wyraźnego trendu

Miniony tydzień pokazał mieszane nastroje na globalnym rynku akcji, nie wykazując jednocześnie żadnego wyraźnego trendu ani na rynkach rozwiniętych ani na emerging markets. Amerykański S&P500 zanotował niewielką zniżkę o -0,03%. Traciły także francuski CAC40 oraz japoński Nikkei 225 a ich poziom zmniejszył się odpowiednio o -0,5 % oraz -0,7 %. Jedynie niemiecki DAX wzrósł o  +0,5%, pozytywnie zachowując się na tle parkietów w Nowym Jorku, Paryżu i Tokio. Różnie zachowywały się także giełdy na rynkach rozwijających się.

Rosyjski RTS w pogoni za odrabianiem strat z pierwszego kwartału zanotował wzrost +2,4%. Kolor zielony dominował także na giełdzie w Chinach i w Brazylii, gdzie Shanghai Composite i BOVESPA wzrosły odpowiednio o  +0,8 % i +1,65 %.Gorzej radził sobie turecki XU100 notując spadek o -0,7%. Dobre nastroje dominowały na rodzimym parkiecie. WIG20 i sWIG80 wzrosły kolejno o  +0,2% i +0,7%. Najlepiej radził sobie mWIG40 średnich spółek zyskując +2%. 

Dane makro napływające z USA były słabsze niż oczekiwano. Rozczarowujący okazał się wstępny odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan, który był niższy niż zakładano i wyniósł 81,8 pkt (prognozy mówiły  o wzroście z  84,1 do 84,5 pkt.). Wskaźnik NAHB, opisujący koniunkturę rynku nowych nieruchomości w USA, wyniósł  45 pkt. wobec oczekiwanych 48-49 pkt. Słabe okazały się też dane o produkcji przemysłowej, która według FED obniżyła się o -0,6% w relacji miesięcznej (oczekiwano -0,15 %). Jedynie Indeks Filadelfia FED pozytywnie zaskoczył i wyniósł 15,4 wobec konsensusu na poziomie 12,75.

Wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego potwierdziły wcześniejsze informacje o zbliżającym się rozpoczęciu stosowania polityki luzowania ilościowego w strefie Euro. PKB obszaru unii monetarnej wzrósł w I kw. o 0,9% r/r, czyli gorzej niż 1,1% r/r, jak zakładali analitycy.

W Azji japoński  PKB  za  I kwartał  wzrósł o 1,5% kw./kw.  wobec  prognozowanego +1%. Prezes BOJ wyraził opinię o konieczności zwiększenia zasobów japońskiej siły roboczej, której braki zagrażają długookresowemu wzrostowi gospodarczemu.

Bank Centralny Chin wygłosił apel do  pożyczkodawców o zwiększenie akcji kredytowej w świetle zwalniającego wzrostu cen nieruchomości. Słabsze dane z sektora nieruchomości  wzbudzają niepokój o stabilność chińskiego wzrostu gospodarczego.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji