Mieszane nastroje na rynkach

Ubiegły tydzień nacechowany był mieszanymi nastrojami wśród inwestorów w różnych regionach świata. Amerykański S&P 500 stracił -0,13 %, niemiecki DAX -0,06 %, podczas gdy francuski CAC 40 wzrósł o +0,94 %. Spośród rynków rozwiniętych wyróżniał się japoński Nikkei 225, który po ostatnich 5 dniach handlu znajdował się 3,84 % na plusie. Nie zachwyciły rynki rozwijające się. Chiński Shanghai Composite stracił -0,1 %, zaś turecki ISE 100 i brazylijska BOVESPA znalazły się odpowiednio -1,53 % oraz -1,7 % pod kreską. Mieszane nastroje widoczne były również nad Wisłą, gdzie na tle reszty parkietu zyskiwały największe spółki. WIG 20 zakończył miniony tydzień 0,2 % na plusie, podczas gdy mWIG 40 i sWIG 80 straciły odpowiednio -0,62 % i -0,55 %.

W Stanach Zjednoczonych opublikowany protokół z posiedzenia FED pokazał, że prawdopodobne jest dalsze ograniczanie QE3 w umiarkowanym tempie. Pozostałe dane makro były względnie optymistyczne. Wstępny odczyt indeksu Markit PMI dla przemysłu okazał się być dużo lepszy od oczekiwań rynkowych. Pozostałe dane makroekonomiczne były zbliżone do konsensusu, choć bardzo słabo wypadł indeks Philadelphia FED.

W Europie, znacznie powyżej oczekiwań był odczyt indeksu ZEW dla Niemiec dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej, lecz nieznacznie poniżej konsensusu był odczyt ZEW odnoszący się do przyszłych perspektyw gospodarczych tego kraju.

W Japonii głównym czynnikiem wywołującym bycze nastroje wśród inwestorów było oświadczenie Bank of Japan o utrzymaniu obecnego poziomu stymulusu monetarnego.  Spośród pozostałych rynków azjatyckich mniej optymistyczne dane przyszły z Chin, gdzie rozczarowujący okazał się odczyt wstępnego PMI na poziomie 48,3, wobec oczekiwań wynoszących 49,5. Co więcej, jeden z dzienników zależnych od rządu podał, że niektóre chińskie banki zaczęły ograniczać kredyty dla sektora deweloperskiego.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFIInteresują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji