Minimalne przeceny na światowych giełdach

W minionym tygodniu większość światowych rynków odnotowała minimalne straty. Na rynkach rozwiniętych straty nie były istotne: amerykański Standard&Poor’s 500 oddał jedynie 1%, w ślad za nim poszły niemiecki DAX (-1,5%), francuski CAC 40 (-1,7%), brytyjski FT-SE 100 (-1,6%) oraz japoński Nikkei 225 (-1,5%).

Być może o przewadze tych rynków zadecydowały dobre dane makro ze Stanów Zjednoczonych – głównie niespodziewanie dobra sprzedaż detaliczna (wzrost o 0,6% vs oczekiwane 0,4%). Nieco gorzej spisywały się rynki wschodzące: stosunkowo silna była Rosja (RTS -1,6%), ale już chiński HangSeng oddał 2,8%, natomiast liderem spadków była Brazylia ze spektakularnym spadkiem o 4,4% (tu indeks cofnął się do poziomów z połowy 2011 roku). Wyraźnym wyjątkiem była Turcja ze wzrostem na poziomie 2,1% - jest to jednak wyłącznie odbicie po dużych spadkach wywołanych zamieszkami w całym kraju. Warto zaznaczyć, że kiedy już wydawało się, że sytuacja została opanowana, rozruchy wybuchły na nowo w piątek, co pewnie jakiś czas potrzyma rynki finansowe w niepewności i będzie ciążyć na kursach spółek.

Na tym tle warszawski indeks szerokiego rynku WIG prezentował się całkiem dobrze ze stopą zwrotu  na poziomie 0,1%. Stopa zwrotu być może jest nieznaczna, natomiast poszczególne sektory prezentują się bardziej spektakularnie. Największymi przegranymi okazały się sektory: chemiczny (WIG chemia -2,5%) oraz paliwowy (WIG paliwa -3%). Segment paliw spadał szeroką ławą, natomiast ze spółek chemicznych pozytywną stopę zwrotu dały inwestorom jedynie akcje Polic (0,6%). Na drugim biegunie znaleźli się deweloperzy (WIG deweloperzy 4,7%) i spółki budowlane (WIG budownictwo 3,7%) - najbardziej ciągnęły te sektory spółki takie jak Echo (13,6%), Gant (11,7%) czy Budimex (5,7%) i Mostostal Zabrze (22,7%). Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem minionego tygodnia było przejęcie przez Bank PKO BP aktywów bankowych i ubezpieczeniowych Nordei. Transakcja została pozytywnie odebrana zarówno przez rynek (2,6%), ze względu na dodatnią wartość, dla akcjonariuszy oraz przez regulatora – ze względu na strukturę przyszłego współfinansowania banku przez sprzedającego. KNF dał do zrozumienia, żę będzie to standard dla ewentualnych przejęć na polskim rynku.

W nadchodzącym tygodniu najistotniejsze informacje zza oceanu, to posiedzenie FED’u, natomiast lokalnie wygasanie kontraktów na warszawskiej giełdzie w przyszły piątek.

Maciej Chudzik
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji