Miniony tydzień przyniósł zyski posiadaczom akcji

Miniony tydzień przyniósł zyski posiadaczom akcji amerykańskich spółek, silniejsze były mniejsze spółki skupione w indeksie Russell2000, które drożały średnio o 1.37%. O 1.20% zwiększył swoją wartość indeks DJIA, natomiast Nasdaq i S&P500 wzrosły odpowiednio o 0.29% i 0.95%.

Giełdy w USA pozytywnie reagowały na doniesienia, że Republikanie i Demokraci są bliżej porozumienia w sprawie limitu zadłużenia, z kolei każde doniesienie o różnicy zdań powodowało nerwowość na rynkach. Bardzo dobre dane napłynęły kolejny raz z rynku nieruchomości. Liczba rozpoczętych budów była najwyższa od 2008 roku, co przełożyło się na wzrost notowań spółek budowlanych z sektora. Także odczyt dotyczący zasiłków dla bezrobotnych był lepszy niż spodziewali się tego analitycy. Jednak nie wszystkie odczyty makro zachwyciły ekonomistów. Styczniowy odczyt indeksu Uniwersytetu w Michigan wyniósł 71.3, co było wynikiem gorszym niż prognozowali analitycy. Gorszy od konsensusu był też odczyt Philadelphia Fed. Na zachowanie giełd w USA oddziaływały też dane z innych regionów. Odczyt chińskiego PKB za 2012 rok pozytywnie zaskoczył inwestorów. Gospodarka rozwijała się w tempie 7.9%, dobry odczyt wywołał pozytywną reakcję giełd. Natomiast dane makro z Eurolandu mocno rozczarowywały, w szczególności gorszy od konsensusu był odczyt niemieckiego PKB za 2012 rok.

Trwa sezon publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Dobre wyniki kwartalne opublikował General Electric, zyski wzrosły w pięciu z siedmiu segmentów, w których działa spółka. W reakcji na raport akcje drożały o ponad 3%. Ciekawie zapowiadają się publikacje wyników spółek z sektora nieruchomości mieszkaniowych, które silnie drożały w 2012 roku. Pierwszą ze spółek, która pokazała wyniki był Lennar. Pomimo tego, że zarówno wynik netto, jak i sprzedaż były wyższe niż oczekiwali analitycy, a spółka podała optymistyczną prognozę marżowości na 2013 rok, akcje nie rosły w reakcji na raport. Wygląda na to, że wzrost o 36% w ciągu ostatnich pięciu miesięcy zdyskontował już dobre perspektywy na 2013 rok. Słabo zachowywały się akcje Boeinga, po tym jak japońscy przewoźnicy wstrzymali zamówienia na Dreamlinery z powodu problemów technicznych z tymi samolotami. Gorzej od innych indeksów zachowywał się podczas ostatniego tygodnia Nasdaq. Spadały kursy akcji producentów półprzewodników. Intel zaraportował wprawdzie kwartalne zyski wyższe niż rynkowy konsensus, ale poziom sprzedaży oraz prognoza wyników na kolejne kwartały były rozczarowujące. Akcje po publikacji raportu taniały o ponad 6%. Gorzej zachowywały się też akcje Apple po tym jak Sharp dostarczający ekrany do iPadów obniżył prognozę poziomu produkcji. Taniały też akcje innych poddostawców spółki. Natomiast silnie drożały akcje Della. Kapitalizacja zwiększyła się o 13% po tym, jak Bloomberg poinformował, że zarząd rozmawia z inwestorem Private Equity o zaangażowaniu się kapitałowym w spółkę. Zgodne z oczekiwaniami zyski zaprezentował American Express, natomiast wyraźnie lepszy niż konsensus zysk netto zaraportował Morgan Stanley, w reakcji na raport akcje drożały o prawie 8%.

Cały czas spadają notowania indeksu zmienności VIX, który zakończył tydzień na poziomie najniższym od kwietnia 2007 roku.

Również dla polskich inwestorów miniony tydzień był udany i również u nas silniejsze były mniejsze spółki. SWIG80 od początku tego roku wyrasta na lidera, indeks zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji 2.92% i rośnie od początku stycznia o 4.41%. WIG20, który pozostaje jedynym z głównych indeksów będącym pod kreską od początku roku (-0.42%), odrobił w minionym tygodniu część strat zyskując 0.56%. MWIG40 i najszerszy WIG zyskały w ostatnim tygodniu odpowiednio 0.59% i 0.79%.

Najważniejszą publikacją makro był odczyt produkcji przemysłowej, który mocno rozczarował inwestorów – produkcja skurczyła się w grudniu o 10.6% rdr, podczas gdy analitycy spodziewali się spadku o 6.5%. Niższy niż w listopadzie był poziom inflacji, ceny rosły o 2.4%, co może skłonić RPP do kontynuacji cyklu obniżek stóp procentowych.

Dwanaście spółek z WIG20 zakończyło piątkową sesję na poziomach wyższych niż tydzień wcześniej. Najsilniej drożały akcje PGNiG, kapitalizacja spółki wzrosła o 6.19%. Silne pozostawały też walory Lotosu (+4.03%) i PKNu (+3.49%). Podczas gdy spółki olejowe przewodziły wzrostom, to najsłabiej w minionym tygodniu prezentował sie sektor wydobywczy, kurs Synthosa spadł o 3.72%, JSW o 1.75%, a KGHM o 1.47%. Silnie traciły też walory PZU (-2.04%).

Łukasz Hejak

Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji