Minutes z posiedzenia Fed przypomniało o podwyżkach stóp procentowych w USA

Mikołaj Stępniewski Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski Zarządzający Funduszami

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia była środowa publikacja minutes z kwietniowego posiedzenia FOMC. Zapis z dyskusji przedstawicieli Fed zaskoczył uczestników rynku, którzy w większości przestali dyskontować możliwość podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już na najbliższym czerwcowym posiedzeniu. Większość członków wyraziła gotowość do kolejnej podwyżki stóp procentowych na następnym posiedzeniu, o ile pozwolą na to nadchodzące dane (co istotne majowe informacje jak dotychczas zaskakują pozytywnie).

W ocenie członków FOMC osłabienie wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2016 r. było jedynie przejściowe, a inflacja w USA będzie stopniowo powracać do celu, w związku z czym obecny poziom stóp procentowych może być nieadekwatny do jej obecnej dynamiki. Treść komunikatu sugeruje, że tempo podwyżek stóp procentowych w USA może być znacznie szybsze od rynkowych oczekiwań. W rezultacie rynki finansowe wróciły do dyskontowania w większym stopniu możliwości podwyżki w czerwcu (wzrost implikowanego z rynku futures prawdopodobieństwa podwyżki z 5% do 30%). Miało to przełożenie na istotne umocnienie się USD wobec pozostałych walut oraz na spadek cen obligacji. Rentowność amerykańskich 2-letnich obligacji skarbowych wzrosła z 0,7% do 0,9%. Wpływ na rynek akcji był natomiast ograniczony. W perspektywie całego tygodnia amerykański indeks S&P500 pozostał na niewiele zmienionym poziomie (wzrost o 0,35%). Lepiej radził sobie technologiczny NASDAQ, który kończył tydzień 1,16-procentowym wzrostem.

Podobnie radziły sobie europejskie parkiety, Europe STOXX 600 zyskał 1,15%, a francuski CAC40 0,87%. Na niewielkim minusie był z kolei niemiecki DAX (-0,37%). Umocnienie USD i wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w USA nie sprzyjało z kolei rynkom wschodzącym. W rezultacie nominowany w USD indeks MSCI EM dedykowany rynkowi akcji państw rozwijających się spadł o 1,32%, podczas gdy indeks MSCI World dla rynków rozwiniętych był na 0,34-procentowym plusie. Silne spadki obserwowano na giełdzie w Brazylii (Ibovespa – 4,02%) oraz Rosji (dolarowy RTS -3,12%). Na minusie był także rynek turecki (XU100 -1,86%). Więcej optymizmu panowało w dalekiej Azji, główny indeks giełdy z Hong Kongu zanotował wzrost o 1,17%, podczas gdy Shanghai Composite zakończył tydzień bez zmian w stosunku do poprzedniego zamknięcia z poprzedniego tygodnia.

Pomimo poniedziałkowej bardzo pozytywnej reakcji krajowej giełdy na brak obcięcia ratingu przez agnecję Moody’s (a jedynie obniżenie perspektywy) większość indeksów kończyła tydzień także pod kreską. Indeks największych spółek WIG20 zanotował 0,5-procentowy spadek, podczas gdy szeroki indeks WIG był niżej o 0,61%. Największa przecena objęła sektor energetyczny (PGE -8,5%, Energa -7,82%, Enea -6,2%) ze względu na planowany udział tych spółek w restrukturyzacji polskiego górnictwa. Indeks średnich spółek mWIG40 był z kolei niżej o 0,83%, nieco lepiej wyglądał sWIG80 (-0,23%). W minionym tygodniu poznaliśmy wiele istotnych danych z krajowej gospodarki, które większości zaskakiwały pozytywnie. Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła ona o 6,0% r/r po 0,5% wzroście w marcu i oczekiwaniach na poziomie 3,4%. Lepsze od oczekiwań były także dane o sprzedaży detalicznej (wzrost 3,2% r/r wobec oczekiwanych 3% i wzrostu o 0,8% w marcu). Ponadto dynamika przeciętnego wynagrodzenia wzrosła z 3,3 do 4,6% r/r (konsensus oczekiwał +3,8%).

Wiele pozytywnych makro zaskoczeń obserwowano także na rynkach bazowych. Spadła liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA z 294tys do 278tys, pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa w USA (+0,7% m/m wobec oczekiwanych 0,3%), jak również sprzedaż i budowa domów.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji