Mocne odbicie na światowych giełdach

Miniony tydzień przyniósł powrót optymizmu i wyraźnie większy, niż w poprzednich tygodniach apetyt inwestorów na ryzyko. Silne wzrosty odnotowano na większości giełd świata. Amerykański S&P500 wzrósł o 2,9%, podczas gdy technologiczny NASDAQ odnotował wzrost o 3,9% (po stosunkowo dobrych danych ze spółek z sektora za ostatni kwartał). Jeszcze więcej optymizmu panowało na europejskich parkietach: niemiecki DAX był wyżej o 4,7%, francuski CAC40 o 5,7%, a Europe STOXX 600 wzrósł o 4,6%.

Do wzrostów na giełdach przyczyniły się m.in. stabilizacja cen ropy, głównie w reakcji na oczekiwania co do potencjalnego ograniczenia podaży ze strony państw OPEC, spadek obaw o wpływ ujemnych stóp procentowych banków centralnych na sektor finansowy po wypowiedziach przedstawicieli EBC (Constancio - EBC będzie bronił banki w sytuacji dalszego luzowania polityki pieniężnej) oraz Fed (Dudley – ujemne stopy w USA nie są rozważane). Ponadto szereg relatywnie dobrych danych z amerykańskiej gospodarki (wyższa od oczekiwań produkcja przemysłowa i wskaźniki inflacyjne), jak również wieści płynące z Chin, w tym przede wszystkim komentarze prezesa Ludowego Bank Chin o brakach potrzeby dalszej dewaluacji juana i większych ograniczeń w przepływach kapitałowych.

Ponadto łagodny ton miały opublikowane protokoły z posiedzeń EBC i Fed. EBC przekazał jasny sygnał, że Rada Prezesów jest skłonna do dalszego luzowania polityki pieniężnej w trakcie marcowego posiedzenia, nawet kosztem późniejszego przyśpieszenia inflacji (nie przedstawiono informacji odnośnie narzędzi, jakie miałyby zostać w tym celu wykorzystane). Protokół z posiedzenia Fed potwierdził rosnące obawy odnośnie dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Komunikat akcentował negatywne ryzyko związane z pogorszeniem się warunków na rynkach finansowych, niepewność odnośnie wpływu przedłużającego się okresu niskiej inflacji na oczekiwania inflacyjne oraz słabszą koniunkturą w gospodarce globalnej. Równocześnie w ocenie członków FOMC dotychczasowy wolniejszy wzrost PKB w USA wciąż oceniany jest jako przejściowy, a ostatnie zawirowania mają jedynie niewielki negatywny wpływ na ich oczekiwania względem stanu koniunktury.

Bardzo dobry tydzień ma za sobą także krajowa giełda. WIG20 zyskał 4,28%, nieco mniej WIG (+3,66%) w sytuacji, gdy indeksy mniejszych spółek sWIG80 i mWIG40 rosły odpowiednio o 1,86% i 3,12%. Liderem wzrostów spośród największych spółek były spółki surowcowe (KGHM +13,9% i PKN Orlen +10,7%). Największe spadki odnotowano z kolei w sektorze spółek energetycznych (Energa – 8,4%, Tauron -5,5%). Dobry sentyment panował także na innych rynkach wschodzących (indeks MSCI EM nominowany w USD wzrósł o 4,22%). Giełda turecka (XU100) wzrosła o 2,93%. Na plusie była giełda w Szanghaju (+3,5%) oraz chiński rynek w Hong Kongu (Hang Seng +5,27%). Solidne wzrosty objęły także Rosję (dolarowy RTS +5,23%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji